Sena, Péterfy Bori és Lil Frakk az UNICEF kampányában

Hírek Kiemelt

A magyar középiskolások 85 százaléka számolt be arról, hogy már zaklatták az iskolában, 66 százalékukat pedig rendszeresen érte vagy éri fizikai, lelki vagy verbális erőszak kortársaitól – derült ki az UNICEF Magyarország tavalyi felméréséből. A szervezet 2023-ban indított #NENÉZZFÉLRE kampánya azonban nem őket, hanem környezetüket szólítja meg, méghozzá olyan ismert hazai zenészekkel és énekesekkel, akik saját bőrükön is megtapasztalták a kirekesztettség érzését.

 

Szintén 2023-ban a kampány részeként megújult a HelpAPP is, az UNICEF ingyenesen letölthető alkalmazása, amely segít a gyerekeknek felismerni, elkerülni és kezelni az erőszakos helyzeteket. Az applikáció segítséget kínál az áldozatoknak, de a bántalmazások szemtanúinak is eszközt adhat a kezébe.

„Egy kiszolgáltatott, megalázó vagy ijesztő helyzetben a többiek közönye nagyon tud fájni, és az iskolai bántalmazás áldozata ettől végtelenül egyedül tudja érezni magát. Ezért fontos, hogy a szemlélő ne maradjon tétlen, hiszen nagyon gyakran egyetlen kedves gesztus vagy jó szó is sokat számít” – mondta el ezzel kapcsolatban november 16-án, az UNICEF Gyermekjogi Konferenciájának kerekasztal-beszélgetésén Mészáros Antónia, az UNICEF Magyarország ügyvezető igazgatója, akihez a kampányban résztvevő zenészek, valamint a STRAND Fesztivál képviseletében Lobenwein Norbert csatlakozott, hogy az iskolai bántalmazás jelenségéről indítsanak párbeszédet.

A beszélgetésen a zenészek elmondták, hogy számukra sem ismeretlen a bullying jelensége: volt, aki csak szemtanúja volt a bántalmazásnak, és olyan is, aki elszenvedte az erőszakot. Sena például elmondta, hogy Ghánában és Magyarországon is megtapasztalta a kirekesztettség érzését, számára a zene és szövegírás varázsbuborékként jelentett mentsvárat. Lil Frakkot (Babaitisz Jorgosz) már az óvodában csúfolni kezdték görög neve miatt, Marsalkó Dávidot pedig a vörös haja miatt cikizték. Azt azonban minden előadó hozzátette, hogy nem hagyta, hogy az határozza meg, amit mások gondolnak róluk, és hogy különlegességük, egyediségük végül előnyükre vált: „Másnak lenni, különbözni nagyon nehéz, és óriási bátorság kell ahhoz, hogy ebből előnyt kovácsoljunk. Éppen ezért fontos, hogy erről beszéljünk, és ha kell, merjünk segítséget kérni” – mondta Marsalkó Dávid.

A kerekasztal-beszélgetés egyben a STRAND AKADÉMIA nyitó eseménye is volt, amely a STRAND Fesztivál szervezésében mostantól időről-időre érdekes, izgalmas előadásokkal, beszélgetésekkel várja az érdeklődőket.

Az iskolai erőszak elleni kampány nem zárul le, 2024-ben is folytatódik. További információ az iskolai bántalmazásról, a HelpAppról és a #nenézzfélre kampányról az UNICEF Magyarország weboldalán érhető el: www.unicef.hu/nenezzfelre

 

SOCIAL MEDIA