Többen is áramkimaradásokra készülnek

Hírek Kiemelt

Jelentősen megnőtt a kereslet a megújuló energia hasznosítása iránt a rezsiváltozások bejelentését követően. Az átlagemberek számára már nem az a legégetőbb kérdés, hogyan pótolják az éjszakai fogyasztásukat, hanem az, hogy legyen áramellátásuk akkor is, ha a szolgáltató már nem tud biztosítani.

 

Kaszás Anikó, a SolvElectric Technologies Kft. ügyvezetője elmondta, az ellátási gondoktól való félelem egyre általánosabbá válik, ráadásul a drága áram is az alternatív megoldások felé tereli az embereket. Mint mondta, tapasztalataik szerint a napelemek a legnépszerűbbek, hiszen a beruházás megvalósításához állami támogatás is igényelhető. A szakértő felhívta rá a figyelmet, a hatalmas kereslet miatt egyre gyakoribb az eszközhiány, ezért időben kell lépniük mindazoknak, akik biztonságos és gyorsan megtérülő energiaellátást szeretnének kapni.

A mindössze néhány év alatt megtérülő projekt ugyanakkor nagyon komoly buktatókat is rejthet, amire érdemes időben felkészülni, mondta Kaszás Anikó. Rámutatott, bármilyen rendszert is választunk, ősszel, a napos órák csökkenésével a megtermelt villamos energia is csökken, a decemberi-januári hónapokban pedig az átlagos nyári termeléshez képest a tizedére csökken a termelt napenergia.

„A napelemekkel kapcsolatban bejött egy új trend, miszerint felértékelődött az energiatárolás. Ezért egyre inkább eltolódik a kereslet a sziget üzemű rendszerek telepítése felé, aminek lényege, hogy a napenergiát saját felhasználásunkra termeljük meg és tárolhatjuk azt akkumulátor rendszerekbe. Ez nem jár bonyolult és hosszadalmas – minimum 3-4 hónapos – engedélyeztetési feltételekkel, hiszen a szolgáltató hálózatára nincs lehetőségünk visszatermelni energiát, hiszen nincs is arra rákapcsolva, így csak mi tudjuk azt felhasználni” – magyarázta. Hozzátette, az energiatárolással működő rendszer mérsékelni tudja a hálózatból elhasznált villamos energia mennyiséget, és a jelenlegi árak mellett akár 2-3 év alatt meg is térülhet a befektetés.

Kaszás Anikó azt is hangsúlyozta, a telepített napelemek számát is az inverter teljesítménye határozza majd meg. A sziget üzemű (off-grid) mellett létezik még a visszatápláló inverter (on-grid) és a hibrid, amely mind a két működési formát tudja. Ezeket lehet variálni is, tehát képesek lehetünk úgy energiát tárolni, hogy közben a hálózatra is csatlakozva legyünk, de ne tápláljunk vissza a hálózatra (off-grid with power supply), így a szolgáltatónak nem lesz ellenvetése.

Magyarországon ugyan a jelenlegi szabályozás miatt hibrid üzemmódban nem engedélyezett a csatlakozás a hálózatra, ez a jogszabály akár módosulhat is majd a jövőben, ezért így is megéri e mellett dönteni. Hogy miért, arra a SolvElectric Technologies Kft. ügyvezetője azt felelte, bár ezek a rendszerek 15-20 százalékkal drágábbak, mint az egyszerű visszatápláló inverterek, ha később szeretnénk saját felhasználásra energiát tárolni – márpedig erre halad a piac –, akkor sem kell majd lecserélnünk.

 

Fotó: Jeremy Bezanger/unsplash.com

 

SOCIAL MEDIA