Coca-Cola: „Elválaszthatatlanok vagyunk”

Hírek

Hulladékmentes Világ stratégiája részeként a csomagolástól elválaszthatatlan, palackhoz rögzített kupakkal látja el üdítőitalait a Coca-Cola Magyarország. A szénsavas üdítőitalok között a hazai piacon elsőként, a vonatkozó európai uniós iparági szabályozás által előírt 2024. júliusi határidőnél pedig lényegesen korábban bevezetett innováció megkönnyíti a palackok együttes begyűjtését és újrahasznosítását, míg a fogyasztóknak kényelmesebb, higiénikusabb élményt nyújt. A mostani csomagolástechnikai innovációt a közelmúltban több hasonló célú fejlesztés előzte meg a szelektív visszagyűjtés széles körű támogatása érdekében.

 

Kevesebb kupakból lesz nem visszagyűjtött hulladék

Az új kupakok innovatív kialakításának köszönhetően a fogyasztók a megszokott módon – de rögzített kupakkal – használhatják a palackokat. A csomagolás egyben marad, így jelentősen csökkenhet az elveszített vagy eldobált és ezáltal esetenként a természetbe kerülő kupakok mennyisége. Az új csomagolás használata ráadásul kényelmesebb és higiénikusabb is, hiszen a kupakot ivás közben nem kell kézben tartani, illetve elkerülhető, hogy leejtve beszennyeződjön.

Noha a palackok és a kupakok kialakítása alapvetően változatlan maradt, immár egy műanyagszálból és egy gyűrűből álló kiegészítő köti össze őket. A fogyasztóknak mindössze annyi a dolguk, hogy a kupakot a megszokott módon eltekerjék, majd hátrahajtsák addig, amíg egy kis kattanást érzékelnek, és átadják magukat az üdítőital élvezetének. Ezt követően, a kupak visszazárása után az üres palackot a rögzített kupakkal együtt a legközelebbi szelektív hulladékgyűjtőbe helyezhetik.

Az új, rögzített kupakokkal ellátott Coca-Cola, Sprite, Fanta és Kinley üdítőitalok 2023 elejétől kerülnek az üzletek polcaira, a közeljövőben pedig a vállalat többi márkája esetében is megtörténik az átállás.

 

Sonia Dimogli

Fogyasztók is tesztelték

A rögzített kupak prototípusait egy célzott kutatás-fejlesztési projekt eredményeként, a vállalat palackozó partnerével, a Coca‑Cola HBC-csoporttal szoros együttműködésben fejlesztették ki. Azonfelül, hogy az új kupakok a legmagasabb szintű technológiai és biztonsági előírásoknak is megfelelnek, az innováció célja, hogy higiéniai, környezetvédelmi és kényelmi előnyökkel is rendelkezzenek. A rögzített kupak bevezetését Európa-szerte átfogó fogyasztói kutatás és tesztek előzték meg, amelyek alapján a fogyasztók a most bemutatott új dizájnt részesítették leginkább előnyben, forma, funkció, valamint kényelem szempontjából is.

Az új kupakok bevezetése egy újabb olyan lépés, amellyel a vállalat támogatja a csomagolási hulladék csökkentését, a körforgásos gazdaság elérését. A műanyag kupakok és palackok együttes begyűjtését és újrahasznosítását célzó szabályozás továbbá összhangban van a vállalat csomagolásokra vonatkozó fenntarthatósági vállalásával, amelynek értelmében 2030-ra az italpalackok 100 százalékának megfelelő mennyiségű hulladék visszagyűjtéséhez kell hozzájárulniuk.

Büszkék vagyunk arra, hogy a magyar piacon a szénsavas üdítőitalok között elsőként vezethetjük be a csomagoláshoz rögzített kupakot. Ez egy fontos lépés a műanyaghulladék csökkentése és hatékonyabb újrahasznosítása terén, amellyel egyszerre támogatjuk az EU vonatkozó erőfeszítéseit és jutunk közelebb Hulladékmentes Világ stratégiánk célkitűzéseihez. Ez utóbbi részeként globálisan vállaltuk azt is, hogy 2025-ig minden elsődleges italcsomagolást újrahasznosíthatóvá teszünk, ami Magyarországon már meg is valósult. Ezenkívül elköteleztük magunkat amellett is, hogy 2030-ig az általunk gyártott italpalackok 100 százalékának megfelelő mennyiségű hulladék visszagyűjtéséhez kell hozzájárulnunk, elősegítve ezáltal a körforgásos gazdaságra való átállást” – mondta el Sonia Dimogli, a The Coca-Cola Company magyarországi ügyvezető igazgatója.

 

Az alumíniumdobozok terén is fejlesztettek

A Coca-Cola Magyarország 2022-ben a négyes és a hatos kiszerelésű multipack alumíniumdobozok esetében korábban használt zsugorfóliát az innovatív KeelClip technológiával 100 százalékban újrahasznosítható csomagolásra, kartonpapír tetőre cserélte, amely összefogja az üdítőitalos dobozokat. A csomagoláshoz felhasznált, 100 százalékban újrahasznosítható kartonpapír alapanyaga fenntartható, felelős erdőgazdaságból származik, és FSC-tanúsítvánnyal rendelkezik. A több mint 800 millió forintos beruházással Magyarországon éves szinten közel 230 tonnával csökkenti a vállalat a műanyag-felhasználását.

 

Eredeti megjelenés: Márkamonitor 2022/4.

 

 

SOCIAL MEDIA