Az év eleje tradiconálisan nem a legintenzívebb időszak a budapesti ingatlanpiacon, idén ezt még a koronavírusról érkező aggasztó hírek és az általa kiváltott negatív gazdasági hatás is tetézte.
„Bár érthető módon az év eddigi részében lényegesen kevesebb ázsiai vevő érkezett Magyarországra ingatlanvásárlás céljából, ennek ellenére a február havi statisztikák azt mutatják, hogy a vételi szándék szemmel láthatóan erősebb volt az átlagnál” – mondja Ben-Ezra Orran, a Central Home szakértője. – „Összehasonlítva a 2019-es évvel, a Central Home statisztikái szerint több vételi ajánlat érkezett ebben az időszakban, mint a tavalyi év ugyanezen szakaszában. Ez a tény önmagában mondjuk nem jelentett nagyobb eladásszámot, de mindenféleképpen azt mutatja, hogy a befektetői vevőcsoportok tesztelik a belvárosi ingatlanpiacot, így előbb-utóbb potenciális vásárlóvá válnak.”
A Central Home tapasztalatai szerint a budapesti ingatlanok eladói tudomásul vették azt a tényt, hogy a korábbi dinamika már nem tud működni a belvárosi ingatlanpiacon, ahogy ezt szakmai vélemények és a média hónapok óta sugallta: már nem lehet akármilyen áron értékesíteni az ingatlanokat. Ahol az eladó rugalmasan tudja kezelni elvárásait, és reálisan látja saját ingatlanát, jól határozza meg az árat , illetve kész az alkura, ott egy hónapon belül, még a jelenlegi, kisebb intenzitást mutató piacon is talál vevőt.
Az elmúlt évek adatai szerint február végén, március elején élénkült meg a piac, ilyenkor érkezett meg a legtöbb külföldi vevőcsoport. A világszerte egyre agresszívebben támadó koronavírus miatt az idei évben ők egyre inkább elmaradtak, nem nagyon érkeznek és nem mutatnak nagyobb aktivitást. A világméreteket öltő járvány az élet minden területén jelentkezik, így az ingatlanpiacra is rányomja bélyegét.
„Senki sem szeretne és nem is tud jóslatokba bocsátkozni” – folytatja Ben-Ezra Orran. – „Ha mégis muszáj lenne mondanom valamit, annyit gondolnék, hogy a március jellemzője az lesz, hogy amennyiben ezek a folyamatok folytatódni fognak, bizonyos területeken, bizonyos típusú ingatlanoknál nagyobb keresletet fogunk tapasztalni, ilyen kategória például a 35-40 millió közötti, magasabb emeleti ingatlanok csoportja. A másik oldalon pedig lesznek olyan ingatlanok, amikre jóval kisebb lesz a kereslet. Jelenleg például látványos vevőcsoport elmaradás van a 100 milliós, felújított ingatlanokkal kapcsolatban.”
A jelenlegi piaci dinamikákat figyelembe véve továbbra is elmondható, hogy amennyiben valóban fennáll a határozott eladási szándék, kulcsfontosságú a jó árazás a gyors értékesítéshez. Fontos, hogy az eladók releváns szakmai tanácsokat tudjanak kérni aktív, a jelenlegi piacot és az eladási területet specifikusan is jól ismerő ingatlanostól, mivel a hirdetési oldalak kínálati árai csalóka képet mutatnak, hiszen a kínálati árakat látjuk csak, nem ismerjük meg az adott ingatlanok tényleges forgalmi értékét, amin ténylegesen el is tudnak/tudtak kelni.