Megvannak a legjobb magyar fenntarthatósági ötletek

Hírek

Gasztró, divat és alternatív energiaforrások – kiderült, ki kapja a leginnovatívabb fenntarhatósági projekteknek járó díjakat az Energy Globe Magyarország versenyén.

Az E.ON Energy Globe Magyarország díj célja, hogy a legkiemelkedőbb hazai fenntarthatósági kezdeményezéseknek nyilvánosságot és elismerést biztosítva, hozzájáruljon a környezettudatos szemlélet népszerűsítéséhez. A pályázók három kategóriában – vállalati, önkormányzati és a jövő generáció szemléletformálását célzó kategóriában – összesen közel 100 energiahatékonysági és fenntarthatósági projekttel neveztek.

„Az E.ON csoport az új energiavilágot helyezi tevékenysége középpontjába. Ösztönözzük a megújuló energiát hasznosító rendszerek kiépítését, kutatjuk az új, intelligens technológiákat és befektetünk a digitális megoldásokba, melyek tovább segíthetik egy élhető jövő alakítását. Gyerekeinkért, magunkért. Ehhez keresünk partnereket” – hangsúlyozta a díjátadón Jamniczky Zsolt, az E.ON Hungária Zrt. igazgatóságának tagja. Mint elmondta, jövőre újabb kategóriákat nyitnak meg a versenyben: fenntartható épületek, egyéni kezdeményezések és ötletfázisban lévő környezettudatos projektek is részt vehetnek a megmérettetésben.

Várkert Bazárban rendezett díjátadó eseményt a jövő trendjeit felvonultató kiállítás is kísérte. Az E.ON fenntartható és jövőformáló megoldásait egy kiterjesztett valóságon alapuló városkép-installáció segítségével mutatta be. A látogatók megismerkedhettek továbbá a Solar Boattal, a BME hallgatói egyesületének napelemmel működő, versenyeken induló hajójával; a Szelectricityvel, a győri Szent István Egyetem hallgatóinak elektromos versenyautó projektjével, a Cargobike saját fejlesztésű teherszállító kerékpárjával; és a Replacc hulladékból kisgyerekes rendezvényekre kialakított játszóházával is. Emellett a díjátadón fiatal divattervezők – Vetlényi Alma, Bakó Dorina és Györök Bori – öko-kollekcióját mutatták be a közönségnek.

Györök Bori ökokollekciója

„Azok, akik erre a versenyre jelentkeztek, megértették a változás fontosságát és úgy döntöttek, saját kezűleg akarják alakítani a közös jövőnket. Büszkék lehetünk rájuk!” – tette hozzá Ürge-Vorsatz Diána klímakutató, az E.ON Energy Globe Magyarország díj zsűrijének elnöke.

Döntött a közönség

A független, elismert hazai szaktekintélyekből álló bíráló bizottság 3-3-3 döntős pályázót választott előzetesen. A végső döntést a szervezők a közönségnek adták át, hogy minél többen megismerkedhessenek a fenntarthatósági projektekkel. A január 23. és február 13. között a www.energy-globe.hu oldalon zajló közönségszavazásra több mint 5.000 szavazat érkezett. A szavazók lelkesedését is díjazta a vállalat: elektromos robogót és okos telefonokat sorsoltak ki közöttük.

A vállalati kategóriában a LIDL komplex energiahatékonysági felújításon átesett és holisztikus fenntarthatósági szempontok szerint létrehozott telephelye, a „jövő generációja” pályázatok közül a Mecsekerdő Zrt. Mókus Suli erdei iskolájának öko-oktatási központtá fejlesztése nyerte el az E.ON által felajánlott 3-3 millió forintos projekt-támogatást.

Az önkormányzatok egy zöld koncepciójú, okos játszótér kialakításáért versengtek: a pályázók közül Kaposvár került ki győztesként, teljes autóbuszflottájuk biogáz-üzeműre való átalakításának projektjével. Az összességében legtöbb közönségszavazatot kapott pályázó a LIDL lett, így ők képviselhetik Magyarországot az Energy Globe Awardon, amely mára a fenntarthatóság egyik legrangosabb nemzetközi eseményévé vált.

Az energiavilág „Oscar-díja” – Energy Globe Award

A 177 országban zajló nemzetközi versenyre évente közel 800 projektet neveznek be, az 1999-es alapítás óta pedig több mint 6000 fenntarthatósági projekt került reflektorfénybe a kezdeményezés által. A 10.000 eurós főnyereményt odaítélő, és prominens személyiségeket felvonultató nemzetközi díjátadó televíziós és online is elérhető közvetítését világszerte figyelemmel követik.

SOCIAL MEDIA