Magyar infláció: a jegybank a féket, a kormány a gázt nyomta, egyszerre

Hírek

Matolcsy György, Varga Mihály és Bod Péter Ákos keményen vitázott a 61. Közgazdász-vándorgyűlésen. A probléma azonban közös, az infláció letörése az első számú feladat, ebben egyetértettek a felek. Bod Péter Ákos szerint a magyar gazdaság energiaigénye túl nagy kockázatot jelent. A vitáról az Index írt részletesen. 

 

„Novemberben egy számjegyűre csökken az infláció, decemberre pedig 7 százalék körül alakulhat” – jelezte Matolcsy György, a központi bank első embere, megjegyezve, hogy rövid, ám mérges inflációs korszak végén vagyunk túl. Emlékeztetett arra, hogy a 2020-as évtized rokonságot mutat majd az 1970-es évtizeddel, amit mindenki el szeretne kerülni. „Nem infláció vagy a növekedés a kérdés – hiszen az infláció megeszi a növekedést –, harcolni kell a drágulás ellen, csak utána lehet növekedés” – tette hozzá.

A jegybank elnöke emlékeztetett, hogy az MNB már 2020 őszén jelezte, ez egy inflációs évtized lesz, de a kormány másfél évig homlokegyeneset más politikát követett, a jegybank a fékre, a kormány a gázra lépett. „A kormány nemcsak hogy nem társult az infláció elleni küzdelemhez, hanem élénkítette is az inflációt. Lehet, hogy tüzet akart oltani, de ezt olajjal tette” – mondta Matolcsy, aki szerint az infláció a tavalyi év közepétől vált el a régiótól. Az árstop bevezetése az élelmiszerekre és üzemanyagokra csak növelte az inflációt. „Szétterjedt az infláció a helyettesítő termékeknél. Infláció helyett teljes versenyképességi fordulatra van szükségünk.”

Bod Péter Ákos volt jegybankelnök szerint az egyik legnagyobb kérdés, hogy a környező országokban jelenleg milyen folyamatok játszódnak le. Szerinte az az érdekessége a mostani inflációs hullámnak, hogy egy nagy és gyors hullámmal érkezett meg az energiaárak és az élelmiszerárak növekedése miatt. Szerinte lassan csökken ugyan az infláció, de 4 százalék környékén beragadhat. Az élelmiszerárakat továbbra is gondnak nevezte, illetve a maginflációt is komoly problémaként említette meg. „Van egy növekedési probléma, mert beszorulhatunk ebbe a recesszióba, és nem tudjuk, merre megy tovább a növekedés” – összegezte.

Varga Mihány egyetértett azzal hogy ma az infláció a legnagyobb probléma, szerinte az egyik ok az energia- és élelmiszerárak emelkedése. Aszály sújtotta Európát, ez óhatatlanul az élelmiszerárak robbanásával jár. A bérnövekedés is rátett egy lapáttal, a feszes munkaerőpiac és a dolgozók megtartása miatt folyamatosan növelni kellett a béreket, ez is hajtotta az inflációt.

A három szakember vitájának összefoglalóját itt tudja elolvasni. 

 

 

SOCIAL MEDIA