Sam Shaw, a Canvas8 kutatási vezetője szerint a célcsoport életének és környezetének mélyebb megértése lehet a kulcs az innovációs kényszerben szenvedő marketingvezetők számára.
Az innováció egyre nyomasztóbb tétel a marketingvezetők feladatlistáján, miközben azt is ki kellene találniuk, hogy a fogyasztóiknak milyen igényeik lesznek a jövőben. Ráadásul egy átlagos CMO-nak ma már csak 44 hónapja van a bizonyításra, így az inspirálódás szerepe kulcsfontosságú. A válasz a fogyasztók életének és a szélesebb értelemben vett versenynek a mélyebb megértésében rejlik.
Új versenykörnyezet
A Facebook szerint „minden mindennel versenyez”. A több száz márka természetesen nem feltétlenül a közvetlen piacrészért küzd, hanem a fogyasztói elvárások alakításáért. És ebben rejlik a lehetőség is. A McDonald’s például túllépett azon, hogy csak a Burger Kinget figyelje és a food truck divat nyomán újabb alapanyagokból szebb, jobb és a közösségi média fotóin is jobban mutató szendvicseket alkotott. Ehhez a fogyasztói környezetről és kultúráról kell – gyakran nem számszerűsíthető, de fontos – információkat gyűjtenünk.
Innovációk a résben
A Harvard Business School professzora, Clayton Christensen szerint a fogyasztók egy feladat elvégzésére „alkalmazzák” a márkákat. Az innováció pedig a megoldandó feladat és a márkák által nyújtott megoldás közötti résből fakadhat. Ehhez a hagyományos piackutatáson túlmutató módszerekkel lehet feltárni a fogyasztói viselkedést és elvárásokat. A Dollar Shave Club például a potenciális vásárlói körében népszerű trendekre – az előfizetésre, az e-kereskedelemre és a közösségi médiára – alapozva kínált egyszerű és költséghatékony megoldást az alapproblémára, a borotválkozásra.
A marketingmunka
A fogyasztók nem csak a márkákat „alkalmazzák” egy-egy feladat megoldására, de magát a marketinget is. A McDonald’s például a vlogok népszerűségére reagálva először létrehozta a Channel Us csatornát, de nem gondolta végig, az miért is lenne hasznos az ezredforduló környékén születettek számára és nem is ért el vele sikereket. Második nekifutásra a városi legendákat leromboló „Our Food, Your Questions” sorozattal már ráérzett a valós fogyasztói igényekre és sikerült bizalmat építenie, valamint a vásárlóit megerősítenie abban, hogy jó döntést hoztak. A P&G az Always márka BeingGirl csatornájával még ennél is kevésbé funkcionális megközelítést választott, és célcsoportja tagjai számára lehetővé tette, hogy a pubertással kapcsolatos általános tapasztalataikat megosztva segítsék egymást.
A célcsoport életének és valós problémáinak mély megértése nélkül a CMO-k számára egyre nehezebb feladat lesz a megfelelő irányú és ütemezésű innovációk szállítása – foglalja össze a tapasztalatokat Sam Shaw.
(Forrás: CMO.com)