Holokauszt emléknap: „Hitler nem győzött!”

Hírek Kiemelt

Irene Shashar, a varsói gettó egyik túlélője a holokauszt nemzetközi emléknapja alkalmából tartott plenáris ülésen tartott beszédet az EP-képviselők előtt Brüsszelben.

„Ma tisztelgünk a holokauszt áldozatai előtt, és megerősítjük rendíthetetlen elkötelezettségünket az antiszemitizmus, a rasszizmus és a gyűlölet más formái ellen. Európa emlékezik” – hangsúlyozta Roberta Metsola, az Európai Parlament elnöke, megnyitva az ünnepi ülést. Figyelmeztetett arra, hogy sokak cinkos hallgatása tette lehetővé a náci borzalmakat, és hangsúlyozta, hogy „az Európai Parlament nem a közömbösség helye – felszólalunk a holokauszttagadók, a dezinformáció és az erőszak ellen”.

„Meghallgatjuk a történetét. Magunkkal visszük a tanulságait. Emlékezni fogunk” – mondta, mielőtt átadta volna a szót Shashar asszonynak.

Irene Shashar beszédében elmondta, hogyan élte túl a nácizmus borzalmait Varsóban a holokauszt egyik „bújtatott gyermekeként”, és hogyan menekültek édesanyjával egy szennyvízcsatornán keresztül Varsó „árja oldalára”, ahol anyja barátai támogatták őket. A ma Izraelben élő Shashar elmondta: „Megadatott az az áldás, hogy gyermekeim és unokáim születtek. Pontosan azt tettem, amit Hitler olyan keményen próbált megakadályozni. Hitler nem győzött!”

A most zajló háborúról és az október 7-i terrortámadásokról szólva elmondta, hogy „az erőszak, a gyilkosság, a nemi erőszak és a terror nyomában” hagyta el hazáját, és a képviselőktől szolidaritást és támogatást kért annak érdekében, hogy a még mindig fogságában lévő túszok újraegyesülhessenek családjaikkal. Október 7-e után „az antiszemitizmus újjáéledése azt jelenti, hogy a régi gyűlölet még mindig velünk van” – figyelmeztetett Shashar asszony.

„A zsidók ismét nem érzik magukat biztonságban Európában. A holokauszt után ennek elfogadhatatlannak kellene lennie. Annak a felszólításnak, hogy ‘soha többé’, valóban azt kellene jelentenie, hogy soha többé.”

Európára utalva, amely képes volt félretenni a régi gyűlöletet és összefogni, kijelentette, hogy az az álma, hogy „gyermekeim, minden gyermek egy békés Közel-Keleten éljen, amely mentes a gyűlölettől, különösen irántunk, a zsidók iránt. Álmomban a zsidók biztonságot és védettséget találnak bárhol, ahol otthont alapítanak. Az antiszemitizmus pedig végre a múlté”.

Shashar asszony azzal zárta beszédét, hogy bár ő győzött Hitler ellen, de unokáinak most az otthonuk túléléséért kell küzdeniük. „Arra kérem Önöket, az Európai Parlamentet, hogy segítsenek valóra váltani az álmomat. Önökkel együtt véget vethetünk az antiszemitizmusnak és elérhetjük a tartós békét.”

Shashar asszony beszéde után a képviselők egyperces csendet tartottak. Az ünnepséget Sheva Tehoval szoprán és Marcelo Nisinman zenei előadása zárta, Maurice Ravel „Kaddish” című művét adta elő.

Fotó: Independent

SOCIAL MEDIA