A releváns ismeretek hiánya és a társadalmi tabuk jelentik a legnagyobb kihívásokat a nőknek egészségük megőrzésében

Hírek

Milyen kérdések foglalkoztatják a magyar nőket leginkább az egészségük kapcsán? – erre a kérdésre kereste a választ az Organon, a nők egészségével foglalkozó nemzetközi gyógyszeripari vállalat a “Nők egészségéért” május 28-i világnapjának apropóján. A Magyar Nőorvos Társaság legutóbbi szakmai továbbképző tanfolyamán számos résztvevő fejtette ki véleményét a magyar nők egészségtudatosságával kapcsolatos kérdésekre az Organon “Wall of sharing” üzenőfalán. A véleményt formáló egészségügyi szakemberek szerint a menopauzát és a gyermekvállalást övező tévhitek terjedése ellen leginkább a minél korábban elkezdett, széleskörű edukáció a megoldás.

 

Május 28-a a “Nők egészségéért” nemzetközi világnapja, azonban a testi és lelki egészségre nemcsak ezen a napon, hanem mindig oda kell figyelnünk. Legyen szó akár menopauzáról, fogamzásgátlásról vagy más női egészségügyi kihívásokról, kulcsfontosságú, hogy a témában jártas egészségügyi szakemberekhez forduljunk tájékoztatásért, és ne hagyatkozzunk megalapozatlan információkra, szóbeszédekre, tévhitekre – erre próbálja felhívni a nők figyelmét tevékenységével az Organon.

A Magyar Nőorvos Társaság legutóbbi szakmai továbbképző tanfolyamán a cég által megkérdezett résztvevők szerint a nőket a gyermekvállalás és az ezzel járó egyéb kérdések foglalkoztatják leginkább. Ilyen például a partnerrel szemben érzett bizonytalanság, a nemi szerepek egyensúlya és a szülés társadalmi megítélése is, amelyek nem kapcsolódnak szorosan az egészségmegőrzéshez, mégis nagy hatással vannak a nők egészséggel kapcsolatos általános hozzáállására.

A másik legtöbbet említett női egészségügyi téma a fogamzásgátlás. Az Organon megbízásából, az Inspira Healthcare Research által korábban, a magyar nők körében, végzett, országos, reprezentatív felméréséből derült ki: a 18-49 év közötti nők túlnyomó többsége használt már élete során valamilyen fogamzásgátló módszert, 55%-uk jelenleg is alkalmazza. Az 531 nő megkérdezésével végzett felmérés arra is rámutatott, hogy a nőgyógyászok szerepe jelentős a páciensek edukációjában, ezen belül a fogamzásgátló módszer kiválasztásában.

A Magyar Nőorvos Társaság május 24-25-i eseményén több szakember is hangsúlyozta, hogy a hiteles forrásból származó ismeretek megosztása elengedhetetlen, hiszen a nők egészségét veszélyeztető egyik legnagyobb probléma a releváns ismeretek hiánya vagy a tévhitek terjedése. Ugyanakkor az orvosok számára nem mindig áll rendelkezésre elegendő idő a rendelés alatt arra, hogy ezekről a témákról alaposan, személyre szabottan beszélgethessenek a páciensekkel. “Pedig a legfontosabb, hogy mindig közös döntések szülessenek, amelyek mindkét fél (orvos-beteg) számára elfogadhatóak és megnyugtatóak. Csak így biztosíthatjuk, hogy a nők biztonságban, valamint teljes testi és lelki komfortban éljék meg női mivoltukat.” – mondta Dr. Melczer Zsolt szülész-nőgyógyász, egyetemi docens.

Az Organon “Wall of sharing” üzenőfalára felírtak szerint fontos lenne az is, hogy a nők – már az iskolai oktatás keretében is – megbízható forrásból kapjanak olyan hiteles tájékoztatást, amely kellő ismeretekkel látja el őket a szexuális és reproduktív egészségükkel kapcsolatban. Ez biztosítaná számukra azt is, hogy bátrabban merjenek kérdezni és bizalommal beszélgetni ezekről a témákról később is, melyek révén csökkenhetjük a tévhitek alapján meghozott döntések számát, lerombolhatjuk a hamis stigmákat, miközben a nők egészségtudatosabbá válhatnak.

 

SOCIAL MEDIA