A 2008-as szén-dioxid kvóta kereskedelemmel összefüggő áfacsalással a becslések szerint, több mint egymilliárd eurót sikkasztott egy három főből álló bűnbanda. Az évszázad csalása című 12 részes sorozat megmutatja, mi történik, amikor a „kaszinókapitalizmus” frontálisan ütközik a politikával és amikor az emberi szenvedélyek messze túlmutatnak az egyszerű kapzsiságon. Valós eseményeken alapuló bűnügyi thriller a Direct One kínálatában.
A CANAL+ új sorozata az európai történelem egyik legvakmerőbb és legjövedelmezőbb gazdasági csalásának igaz történetén alapul, amelyet a francia és az európai hatóságok „az évszázad csalásának” neveztek el, nemcsak az okozott kár, hanem a csalás módja miatt is. 2008 és 2009 között ugyanis két nehéz sorsú, kisstílű bűnöző (Fitous és Bouli) és egy gazdag, az apósának megfelelni akaró kereskedő (Jerome Attias) szövetkeztek, hogy pénzt játszanak ki az Európai Unió Overgreen nevű új szén-dioxid-kvótapiacáról.
Fedőcégek és offshore számlák bonyolult hálózatát hozták létre, hogy szén-dioxid-kibocsátási kvótákat adjanak-vegyenek külföldön és az európai piacon, óvatos becslések szerint is legalább egy milliárd eurót keresve. Miután a francia hatóságok rájöttek a Párizstól Tel-Avivig nyúló csalásra, az egész világot átszelve üldözték a bandát, míg végül 2009 júniusában sikerült felgöngyölíteniük az ügyet, ami 2016 májusában összesen 12 ember bíróság elé állításához vezetett. A banda két tagját nyolc év börtönbüntetésre ítélték, és 283 millió euró kártérítés megfizetésére kötelezték. Harmadik társukat a gyanú szerint ők ölték meg 2010-ben. A nyomozás még mindig nem zárult le…
Természetesen a sorozatban a szereplők neveit megváltoztatták, de a történetük valódi. Olyannyira, hogy az eset után Franciaországban és az EU-ban is úgy módosították a jogszabályokat, hogy hasonló visszaélések ne fordulhassanak elő. A széndioxid-kvótakereskedelem mára az európai klímapolitika sikertörténetévé vált, amely elérte, hogy az EU ipari és energetikai kibocsátásai a felére csökkenjenek 2005 óta.
„Ez azonban nem volt mindig így, a rendszernek számos gyermekbetegsége volt” – mondja dr. Bart István, klímapolitikai szakértő. “Az egyik legsúlyosabb hiba, amit a rendszer megalkotói elkövettek, az az volt, hogy nem figyeltek a kvótakereskedelem adójogi szabályozására. Ez oda vezetett, hogy akaratlanul, de létrehozták egy régóta ismert ÁFA-csalási trükk ideális alanyát: a virtuális terméket, amelyet könnyedén – egy gombnyomással – lehetett egyik tagállamból a másikba szállítani és ezáltal több milliárdos kárt okozni.”
Xavier Giannoli: helyzetjelentés a mai világról
Az évszázad csalása több mint 10 mozifilm és kisfilm után a rendező első televíziós alkotása. Xavier Giannoli úgy véli, a sorozat egyszerre krimi, pénzügyi nyomozás, környezetvédelmi vita, spirituális útkeresés, olyan egymásba átvezető jelenetekkel, amelyek egyik helyszínről a másikra repítenek át: elegáns párizsi negyedekből a New York-i tőzsdére, a manilai kaszinókba, kormányzati hivatalokba és lepukkant maffiabárokba.