A bécsi székhelyű PlanRadar hat olyan problémát azonosított, amelyek a világ minden pontján, így nálunk is fékezhetik a terület fejlődését, ugyanakkor arra is rámutatott, hogy a fejlett technológiák, a digitalizáció szélesebb körű alkalmazása hogyan segítheti a gondok megoldását.
Bár a szakértők többsége idén visszaesést jósol, ez még egyáltalán nem látszik a tavaly novemberi adatokon. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss jelentése szerint a hazai építőipar teljesítménye ebben az időszakban 7 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit, és 6,9 százalékkal múlta felül az októberit. Az építményfőcsoportok termelése közül az épületeké 18,6 százalékkal nagyobb, az egyéb építményeké 6,9 százalékkal kisebb volt. A megkötött új szerződések volumene 3,8 százalékkal emelkedett a 2021. novemberi bázishoz képest, a meglévő szerződésállomány értéke viszont 1 százalékkal visszaesett. Ez az utóbbi adat már arra figyelmeztet, hogy az építőiparra komoly nyomás nehezedik, az ágazat kemény kihívásokkal kénytelen szembenézni. A PlanRadar ezek közül hatot azonosított úgy, hogy megoldásokat is kínált a kezelésükre.
- Folyamatosan emelkedő anyagárak
Az anyagárak az elmúlt évtizedben folyamatosan emelkedtek, ez a tendencia, ha mérséklődő ütemben is, de jövőre is érvényesülhet az előrejelzések szerint. Az építőipari cégek nehezen tudnak lépést tartani a drágulással, de ha a fejlett, digitális megoldásokkal naprakészen követik a változásokat, rugalmasabban módosíthatják terveiket, költségvetésüket.
- Balesetek
Az építőiparban a biztonság kulcskérdés. A rendkívüli események okait, körülményeit rögzítő szoftverek komoly segítséget jelentenek az előírások, a gyakorlat gyenge pontjainak azonosításában, a protokollok módosításában, a balesetek megelőzésében.
- Gondok az ellátási láncban
Az ellátási láncok szakadozása miatt egyre fontosabbá válik az alapanyagok mozgásának pontos nyomon követése a projektek helyszínén és azon kívül. A digitalizáció lehetővé teszi a folyamat automatizálását, ami megkönnyíti a vállalatoknak, hogy a kivitelezési folyamatban minden szükséges alapanyag időben megérkezzen, rendelkezésre álljon.
- Munkaeszközök, alapanyagok, flotta nyomon követése
A munkaeszközök állapotának, az alalapanyagok mennyiségének és minőségének nyomon követése összetett feladat. Az építőipari szoftverek néhány gombnyomással teljes és részletes képet adnak a pillanatnyi helyzetről, legyen szó a raktárkészletekről, vagy éppen az üzemanyagfogyasztásról, karbantartási feladatokról.
- Környezeti hatások
A környezetvédelmi előírások szigorodásával egyre fontosabbá válik az építési hulladék kezelése, a károsanyag kibocsátás csökkentése. A digitális megoldásokkal ezek a folyamatok is egyszerűen ellenőrizhetőek, nyomon követhetőek.
- Küzdelem az idővel
A projektek összetettsége miatt az idő állandó kihívást jelent az építőipari csapatoknak. Helyszíni szemlék, az ezzel járó utazások, megbeszélések, tervmódosítások, megannyi idő és pénzigényes feladat egy projekt megvalósításakor. A digitalizáció segítségével ezek a folyamatok egyszerűbbé, áttekinthetőbbé válnak, ha ezeket a technológiákat beépítik mindennapi működésükbe, az építőipari csapatok hatékonyabbak, versenyképesebbek – és végső soron sikeresebbek – lehetnek. További cikkek, kutatási eredmények az építőipar helyzetéről, a digitalizáció szerepéről a PlanRadar magyar nyelvű blogján érhetőek el, ITT: https://www.planradar.com/hu/blog/
Fotó: Scott Blake/unsplash.com