Közzétették, hogy az utóbbi hónapokban kik kaptak 5 millió forint feletti összeggel a Rogán Antal vezette Miniszterelnöki Kabinetirodától.
A legnagyobb összeget Balásy Gyula cégei kapták: Rogán minisztériuma 4,7 milliárd forintos keretszerződéssel bízta meg a New Land Media Kft.-t és a Lounge Design Kft.-t, így indulhat az újabb kormányzati reklámkampány. Az Mfor.hu cikke szerint Balásy két cége az elmúlt kilenc és fél évben már több mint 200 milliárd forintos kormányzati megbízást kapott plakátokra, reklámokra. Az ügyészség fél éve nyomoz a két cég egyes, túlárazottnak tűnő szerződései miatt, de még nem jutottak semmire.
A támogatási listán többségben vannak a betegséggel, fogyatékkal élőket segítő szervezetek, és jó pár környezetvédelmi, kulturális egyesületet is találni. Van azonban pár meglepőbb tétel: 25 millió forinttal támogatja a kabinetiroda a Magyar Országos Horgász Szövetséget, amelynek elnöke Szűcs Lajos fideszes országgyűlési képviselő. 22 millió forintot kapott a Magyar Bélyeggyűjtők Országos Szövetsége, és 8,5 milliót a kormány által rendszeresen kivételezett taxisok szervezete, az Országos Taxis Szövetség.
A listán 13 milliós, vissza nem térítendő támogatással szerepel a Magyar Sportújságírók Szövetsége, amelynek elnöke Szöllősi György, a Nemzeti Sport főszerkesztője. A Nemzeti Sport fontos szerepet tölt be a miniszterelnök életében, állítása szerint a napjait a sportlappal kezdi.
Aki valaha már nézett kormányinfót, tisztában van azzal, ki az a Breuer Péter, aki a Heti Tv főszerkesztőjeként az első sorból szokta kérdezni Gulyás Gergelyt, és nem épp a kritikus kérdéseivel tűnik ki. Breuer alapítványa, a Magyarországi Zsidó Közösségi Médiáért Alapítvány 8 millió forintot kapott Rogán minisztériumától – írja a Telex.
Tízmillió forintos minisztériumi támogatásban részesült a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet is „a digitális képességeinek fejlesztése céljából”. 30 millió forintos állami támogatás kapott a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége.
A Telex több olyan szervezetet is talált a támogatottak listáján, amelyekről szinte semmit nem találni az interneten. Ilyen a Civil Tájékoztatási Fórum Nonprofit Kft., amely 40 millió forintot kapott az idei működésére. A céget idén augusztus 25-én jegyezte be a bíróság, de a kabinetiroda már négy nappal korábban döntött a támogatásáról. A kft. tulajdonosa Bartal Csaba, a Múlt-kor című történelmi magazin kiadója, főszerkesztője.
Július elején jegyezte be a bíróság a Mozgásban a Kultúra az Ifjúságért Egyesületet, alig három héttel később már 7 millió forinttal járult hozzá a működéséhez Rogán minisztériuma. A szervezetnek nyoma sincs az interneten, a bírósági nyilvántartás szerint azonban alapítója és vezetője a fiatalok körében ismert név: Trunk Tamás.
A 21 éves Trunk sikeres alpesi síző, Dablty néven influenszer, a sneakerkultúra egyik legismertebb hazai alakja, a budapesti Sneakerness Fesztivál főszervezője. A Spirit FM rádión saját műsora is fut Corporation Z címmel, és cégeknek ad tanácsokat. A bírósági dokumentumból mindössze annyi derült ki a minisztérium által támogatott szervezetéről, hogy céljuk „a sport társadalmi alapjának kiszélesítése az ifjúság irányába”, „ismeretterjesztés, az ifjúság különböző kultúráinak, szcénáinak támogatása”, „a generációk közötti párbeszéd erősítése”, „az e-sport, sport, utcai sporthoz kapcsolódó társterületek felkarolásával a lokális identitás erősítése”.
Megkérdezték Trunk Tamást és a Miniszterelnöki Kabinetirodát is, hogy milyen célra kapta az egyesület a 7 milliós támogatást, és mire költik el a pénzt. Kíváncsiak voltak, hogy ki kezdeményezte a kapcsolatfelvételt, hogyan lehetséges, hogy alig három héttel az egyesület bejegyzése után már megszületett a döntés, és a minisztérium kért-e valamit a támogatásért cserébe.
„A Mozgásban a Kultúra az Ifjúságért Egyesület, mint általában a tevékenységeim közhasznú oldala generációk és kultúrák egymáshoz közelebb hozásáról szól” – válaszolta a lapnak Trunk Tamás. Válaszában hosszan írt a napokban rendezett Snekerness Fesztiválról, ahol célja volt, hogy a sokszínűség, a kultúrák és generációk együttes megértése része legyen az eseménynek. „A Culture Street színpadnak otthont adó rendezvényemen 8100 fő gyűlt össze a Millenárison, ami világszinten is kiemelkedő!”. A fenti kérdéseikre nem kaptak választ, a Miniszterelnöki Kabinetiroda pedig a cikk megjelenéséig nem reagált a megkeresésükre – teszik hozzá.
Photo by Ibrahim Rifath on Unsplash