Pénzügyi fogadalmaink buktatói, avagy mit tehetünk a siker érdekében

Hírek Kiemelt

Az új év beköszönte jelentős szerepet tölt be az emberek életében, megünneplése és az újévi fogadalmak is nagy hagyománnyal bírnak.  Ez a misztikus nap a megújulás reményével tölt el bennünket. Magunk mögött hagyjuk az óév kellemetlenségeit és üdvözöljük az újévben rejlő lehetőségeket. Azért, hogy egészségesebbek és gazdagabbak legyünk ígéreteket teszünk és lencsét eszünk. A K&H Vigyázz, kész, pénz! pénzügyi vetélkedő szervezői összegyűjtöttek néhány tippet annak érdekében, hogy pénzügyi fogadalmainkat ne csak egy hétig tudjuk megtartani, valamint egy valóban sikeres év elé nézhessünk.

 

A fogadalom valójában csak egy modern babona

Nagyon sokat tehetünk azért, hogy az újévben kedvezőbb pénzügyi helyzetbe kerüljünk. A szilveszteri babonák mind a szerencsére és az anyagi javak szerencsés alakulására fókuszálnak: bizonyos ételek fogyasztása a meggazdagodás érdekében, madzagra kötött érme kilógatása az ablakon, tartozásaink kiegyenlítése, kamráink, zsebeink és pénztárcáink kitömése, illetve az a babona, mely szerint a boldogságot és az életet többféle rétessel lehet hosszúra nyújtani.

Persze a legtöbben nem tulajdonítunk nagy jelentőséget a hiedelmeknek. A fogadalmaknak viszont annál inkább, pedig valójában azok se érnek többet, ha nincs mögöttük átgondolt elképzelés. A leggyakoribb pénzügyeinket megcélzó fogadalom egyszerűen annyi, hogy „idén spórolni fogok!” Ennek sajnos annyi jelentősége van, mint amikor egy nagyobb pénteki vacsora után esküt teszünk magunknak, hogy hétfőtől több gyümölcsöt és zöldséget eszünk. Statisztikák azt mutatják, hogy ígéreteink 80 százalékát egyáltalán nem tartjuk be, jelentős részükről pedig egy-két hónap alatt lemondunk.

 

Hogyan lehetnek céljaink és hogyan valósulhatnak meg

Minden cél megvalósításához tudatosságra és elszántságra van szükségünk. Ha ezek nincsenek meg a fogadalmaink mögött, akkor az csak bátor elképzelés volt. Ha spórolni szeretnénk, jobban tesszük, ha konkretizáljuk a szándékunkat. Miért, mire, miből és mennyit szeretnénk spórolni? Mennyi idő alatt szeretnénk megtakarítani ezt az összeget? Mennyi lemondással jár ez a részünkről? Hogyan érhetjük el, hogy a takarékoskodásunkat a lehető legkevésbé érezzük mindennapjaink során? Érdemes válaszokat keresnünk ezekre a kérdésekre, megfoghatóbbá téve az elképzeléseinket.

 

Maradjunk a realitás talaján

Ahhoz, hogy ne adjuk fel megtakarítási szándékainkat, fontos, hogy ne okozzon túl nagy kellemetlenséget, ha egy adott hónapban kevesebbet vásárolunk. Nem elégedhetünk meg annyival, hogy eldöntjük, mennyit kell félretenni egy hónapban ahhoz, hogy összespóroljunk egy bizonyos összeget.  A K&H Vigyázz, kész, pénz! pénzügyi vetélkedőn résztvevő diákok is megtapasztalhatták, hogy mindenekelőtt látnunk kell mire mennyit költünk: vezetni kell kiadásainkat és mérlegelni, honnan faraghatunk le, hogy az a legkevésbé fájjon.

Az étkezés nagy klasszikusa a megtakarítási lehetőségeknek, ha a háztartási költségek tájékán szeretnénk lefaragni kiadásainkból. Sokan fogadtuk már meg az egészségünkre és a bankszámlánkra gondolva, hogy nem veszünk több készételt holnaptól, hétfőtől vagy január elsejétől. Hirtelen váltani nem könnyű és esélyes, hogy hamar fel is adjuk próbálkozásainkat. A készételek kizárása étrendünkből valóban pozitívan hat anyagi helyzetünkre (és az egészségünkre is), de nem szabad csak erre koncentrálnunk. Fokozatosan csökkentsünk ezen a szokásunkon, de közben gondolkozzunk el azon, hogy hol szabhatunk még határt felesleges költekezéseinknek, pazarlásunknak. Saját magunknak kell felmérni, hogyan és melyik terméken, szolgáltatáson tudunk a legkönnyebben spórolni, de fontos, hogy fokozatosan kezdjünk neki.

 

Pénzügyi megoldások is segíthetnek

A takarékosságon túl számos más lehetőségünk van pénzügyeink pozitív irányba való mozdítására. Megtakarítási számlák és befektetések széles választéka áll rendelkezésünkre pénzünk felelős és tudatos kezelésére. Ezek nagy része ma már telefonunkról, pár gombnyomással elérhetők – természetesen ahhoz, hogy ezekkel tisztában legyünk bele kell ásnunk magunkat a témába. A K&H Vigyázz, kész, pénz! pénzügyi vetélkedő egyik célja, hogy már egészen fiatalon megismerjék a gyerekek is az innovatív pénzügyi lehetőségeket és a pénzügyek digitalizációjával is tisztában legyenek. A vetélkedőre január 31-ig várják a szervezők az általános és középiskolás diákok jelentkezését.

SOCIAL MEDIA