Nem kell lemondani a fogászati ellátásról egy pandémiás helyzetben sem

Hírek Kiemelt

A koronavírus járvány gyorsan végigsöpört a világon, és kontinenseken átívelve rengeteg embert fertőzött meg, ezért hívjuk pandémiás helyzetnek. Ilyenkor – ahogy a médiából is sokat halljuk – a minimálisra kell szorítani az emberi kontaktusok számát, és maximalizálni a higiéniás szabályok betartását, csak így fékezhető meg egy ilyen kórokozó.

 

Ebben az időszakban minden nehezebb, beleértve a fogászati kezeléseket, ellátásokat is, amit a kormányrendelet szerint csak vészhelyzet esetén szabad elvégezni. Bár a szigorítások napról-napra változnak, és vidéken már több rendelő újra működhet, nem árt, ha tudjuk, milyen szabályokat érdemes betartani, ha járvány idején látogatunk el egy fogászatra.

 

Fogorvosi vészhelyzetek

A fogorvosi rendelő, mint általában az orvosi rendelők, alapesetben is egy jól fertőtlenített helyiség, ahol sterilizált eszközökkel és higiéniás szabályok betartásával dolgoznak. A fogorvosok és asszisztensek egyébként is gyakran viselnek maszkot, vagy valamilyen arcvédőt, hiszen a szájban történő beavatkozások alatt magasabb a fertőzés kockázata.

A fogászok a különböző eljárások során – mint amilyen egy egyszerű fogtömés, vagy gyökérkezelés – egy levegő-víz aeroszolt használnak, ami egy nagy erővel ható permet. Ez a permet még órákkal később is a levegőben lehet, mivel olyan apró részecskékből áll, és a legtöbb óvintézkedés mellett is lehet kórokozó a belélegzett levegőben. Ez járvány idején különösen veszélyes, ezért korlátozták a kezeléseket csakis sürgősségi helyzetekre.

Mik tartoznak ebbe a körbe?

Természetesen nem elvárható, hogy akut esetben, nagy fájdalommal járó fertőzésnél, vagy balesetnél az ember heteket várjon, főleg, hogy a fogfájás az egyik legkellemetlenebb fájdalom. A kormányrendelet szerinti vészhelyzetek közé éppen ezért a baleseti sérülésekből adódó ellátás, foghúzás; a fogüregi gyulladások, fogtályog ellátása; sürgősségi gyökérkezelés; heveny bölcsességfog gyulladás; légzést vagy nyelés akadályozó idegentest eltávolítás; állkapocs ficam vagy törés; és vérzéscsillapítás is beletartozik.

Az egyéb kezelések, mint egy fogfehérítés, fogkőleszedés, vagy nem vészhelyzetből, heveny gyulladásból adódó tömés elvégzése viszont tilos.

 

Mit tegyünk, ha muszáj meglátogatnunk a rendelőt?

A fogorvos tehát látogatható pandémiás helyzetben is, de tényleg indokoltnak kell lennie az ellátásnak. Még a vészhelyzet megszűnése után is, ha a rendelők teljes kapacitással megnyithatnak, elővigyázatosnak kell lenni.

A szakorvosok és asszisztensek mindent megtesznek a helyiségek és eszközök makulátlan tisztaságáért, de a pácienseknek legalább ekkora a felelőssége.

Mit tegyünk és mit ne?

  • A járvány ideje alatt a fogászati ellátásban – mind állami, mind magán – telefonos és online ügyelet biztosítja a tanácsadást. Ha enyhe fájdalmunk van, kérjünk ezeken a módokon segítséget. Ha valami s.o.s oknál fogva szeretnénk bemenni a rendelőbe, akkor is előzetesen hívjuk fel őket telefonon!
  • Tájékozódjunk folyamatosan az eljárási rendről, és ha már lehet, foglaljunk időpontot, amennyiben indokolt. Esztétikai beavatkozások elvégzésével tanácsos még jó ideig várni.
  • Ha levertek, lázasak, betegek vagyunk, semmiképp se menjünk el a kezelésre, akkor sem, ha csak egy “kis náthával” küzdünk.
  • Maszkban érkezzünk, és a rendelőbe belépve illetve még azt megelőzően is használjunk kézfertőtlenítőt!
  • Amennyiben lehetséges, egyedül érkezzünk a kezelésre, kiskorút is maximum egy fő kísérjen.
  • A rendelőben, és a kezelés alatt kerüljük a tárgyak érintését, illetve arcunkat se piszkáljuk.
  • Készüljünk fel a bankkártyás fizetésre, hiszen így is mérsékelhetjük, hogy a felületekről (pénz) fertőzés kerüljön át.
  • A kezelés után is fertőtlenítsük a kezeinket, hazaérkezve pedig alaposan mosakodjunk meg, meleg, szappanos vízzel.

 

A fentiek betartásával vigyázhatunk egymásra, és hamarabb túllendülhetünk a pandémiás időszakon. Ha pedig visszaállt a rend, újra igénybe vehetjük a teljes körű fogászati szolgáltatásokat, beleértve az esztétikai jellegűeket is, mint amilyen pl. a fogszabályzó.

SOCIAL MEDIA