Magyarországon ma 12 és 15 ezer közé tehető a csípőprotézis-műtétek, és megközelítően 8 ezerre a térdprotézisek beültetésének száma. Aki a közellátásban vár térdműtétre vagy csípőműtétre, hosszú várólistával szembesül, sokan a magánegészségügyi szolgáltatást választják inkább.
Ennek nem csupán a gyorsabb ellátás az oka, a magánszolgáltatóknál fellelhető eszközök és az orvosok tudása sokszor egyedülálló minőséget képvisel. Egy ilyen magánegészségügyi szolgáltatónál dolgozik Dr. Domán István Ph.D., aki csípő- és térdprotézis-műtétekre specializálódott. Egy Európában is ritkaságnak számító, páratlan precizitást garantáló robottechnológiával operál.
OMNIBotics: a robotok Ferrarija
Az orvosi műtétekhez alkalmazott robotok több mint három évtizede velünk vannak, de használatuk az elmúlt tíz évben terjedt el jelentősen, elsősorban az USA-ban. A jelenleg többnyire térd- és csípőműtéteknél alkalmazott szemi-autonóm robotrendszerek az előzetes képalkotó vizsgálat alapján készült műtéti tervet segítik megvalósítani, de működtetése bonyolult, az eszközök nagy helyet foglalnak el, megváltoztatják a szokásos munkamenetet.
Az OMNIBotics rendszer a robotok legújabb generációját képviseli, több szempontból is kitűnik a többi robot közül. Legfőbb előnye, hogy rendelkezik egy ún. digitális szalagfeszesség-mérő eszközzel, mely lehetővé teszi a műtét során a szalagfeszesség pontos mérését a térd teljes mozgástartományában. A mért eredmények alapján pedig a robot képes egy olyan műtéti tervet felajánlani, mellyel biztosítható a lehető legjobb szalagegyensúly. „Vagyis a szalagfeszességről kapott objektív információ figyelembevételével határozzuk meg az implantátum személyre szabott pozícióját, melyet egy robotizáltfűrész-vezető segítségével valósítunk meg, ennek segítségével ültetjük be a protézist a térdbe” – magyarázza Dr. Domán István főorvos.
A térdprotézis sikerének kulcsa: a szalagfeszesség helyreállítása
Miközben a csípőprotézis-műtét a legsikeresebb műtéti beavatkozásnak számít, a hagyományos úton végzett térdműtétek esetében a betegek elégedettségi rátája „csupán” 80 százalék körüli, vagyis ötből egy ember nem maradéktalanul boldog az operációval. Az implantátumgyártók és az egészségtechnológiai cégek erőfeszítései eredményeként a beavatkozások precizitását különféle eljárásokkal sikerült növelni, de ezt a betegelégedettség nem minden esetben követte. Az igazi áttörést az OMNIBotics robottechnológia jelentette, mely lehetővé teszi a térd körüli lágyrészek, oldalszalagok feszességének lehető legpontosabb helyreállítását. Tanulmányok sora igazolja, hogy a betegelégedettség egyik jelentős fokmérője a térdízület stabilitása. Vagyis, ha a művi ízület oldalszalagjainak stabilitása megközelíti az egészséges térd szalagjainak stabilitását, jelentősen nőhet a betegelégedettség. Több közlemény alapján az OMNIBotics robottal végzett műtétek utáni betegelégedettség 96–97 százalékra emelkedett, ami hatalmas előrelépés a hagyományos műtéteknél tapasztalt 80 százalékhoz képest.
Az OMNIBotics robot további előnye, hogy az alkalmazásához nem szükséges előzetesen költséges képalkotó vizsgálat, valamint a gép a többi robothoz képest miniatürizált, vagyis a fő elemei elférnek a sebész kezében, és használatukkal nem kell megváltoztatni a műtét szokásos menetét. Nem mellékes, hogy a műtét kíméletesebb is, a hagyományos operációkkal szemben nem kell felszabadítani hozzá a túl feszes lágyrészeket – írják.
Gyorsabb felépülés és kevesebb visszamaradó panasz
A műtét nem igényel a beteg számára hosszas előkészületeket, és a technológia alkalmazása is csupán pár perccel hosszabbítja meg a műtétet. A betegek már az operáció napján felkelhetnek, és megkezdődik a gyógytorna, csupán két éjszakát kell a kórházba tartózkodni. Domán főorvos elmondása szerint az OMNIBotics robottal végzett térdműtétek esetében gyorsabb a felépülési idő. Ennek okát az elképesztő precizitásban, a kíméletesebb műtéti technikában és a szalagegyensúly helyreállításában látja.
Nemzetközi elismerések
Domán István nevéhez fűződik még több új műtéti eljárás, mint például a mozgásanalízis-alapú csípőprotézis műtéti tervezésének vagy a sebészi navigációval végzett csípőprotézis beültetésének magyarországi meghonosítása is. A főorvos technológiai fejlesztések iránti elkötelezettsége, az általa végzett magas műtéti szám, továbbá a továbbképzésben való aktív részvétel miatt a robotot is biztosító globális orvostechnológiai vállalat – a Corin – a közelmúltban „Center of Excellence” minősítésben részesítette a munkahelyeként szolgáló budapesti Doktor24 Multiklinikát és a pécsi DaVinci Magánklinikát. Az előbbi ezen felül a rangos „Robotic Center” címben is részesült – teszik hozzá.