Európai identitással foglalkozó magyar platform, fiatalokat szavazásra ösztönző cseh projekt, és hátrányosan megkülönböztetett személyek jogi támogatásáról szóló német kezdeményezés a 2025-ös díjazottak között.
Kedden az Európai Parlament és a Nemzetközi Nagy Károly-díj Alapítvány átadta a 2025-ös Európai Ifjúsági Nagy Károly-díjat az Aachenben tartott ünnepségen.
Első helyezett – “Forum Europaeum”, Magyarország
Az első helyezettnek járó díjat (7500 euró) a Forum Europaeum, egy olyan páneurópai sajtóorgánum nyerte, amely cikkeket, podcastokat, TikTok videókat, és interjúkat készít, hogy népszerűsítse az európai identitást, értékeket és egységet. A projekt célja az európai identitás és a társadalmi kihívások feltárása azáltal, hogy teret biztosít a fiatalok számára a konstruktív vitához.
Második helyezett – “Köszönjük, hogy szavazhatunk”, Csehország
A második helyezésért járó díjat (5000 euró) a Díky, že můžem volit (Köszönjük, hogy szavazhatunk) kezdeményezés kapta. A projekt, amely a cseh fiatalok alacsony választási részvétele miatt jött létre, a 18-29 éves szavazókat igyekezett bevonni a 2024-es európai választások során. A kezdeményezés célja az volt, hogy az oktatás, együttműködés és innovatív elérési módszerek segítségével csökkentse a választói érdektelenséget, a politikai eredményeség hiányának érzetét, és a részvételre irányuló erőfeszítések széttagoltságát.
Harmadik helyezett – Feminista Jogi Klinika, Németország
Az ingyenes jogi támogatást nyújtó Feminista Jogi Klinika nyerte a harmadik helyezettnek járó elismerést (2500 euró). A jogi klinika olyanoknak nyújt segítséget, akiket a leginkább érint a nemi alapú hátrányos megkülönböztetés, a szexuális bántalmazás és a jogi bizonytalanság – elsősorban nőknek, leszbikusoknak, interszex, nembináris, transz, agender, és queer embereknek.