Az EU zöld megállapodásában foglalt, a peszticidek, valamint a műtrágyák használatának jelentős csökkentésére vonatkozó célkitűzések arra késztetik a növénytermesztőket, hogy alapjaiban gondolják át a technológiai lehetőségeiket. A talaj nitrogénvesztésének fenntartható pótlása évek óta égető probléma az agráriumban. Ilyen és ehhez hasonló kihívásokra keresik a választ a K&H a fenntartható agráriumért ösztöndíjpályázat résztvevői.
„Idén összesen 35 pályázat érkezett be hozzánk, ebből 18 doktori képzéses, 4 mesterképzéses és 13 alapképzéses dolgozat. Az idei díjakkal együtt már több mint 15 millió forinttal járultunk hozzá a tehetséges fiatal mezőgazdasági szakemberek szakmai fejlődéséhez. A pályázó hallgatók olyan előremutató, innovatív ötletekkel állnak elő, amelyek megvalósításával hatékonyabbá tehető a magyar agrárium. Idén például a szennyvíz hasznosítására vagy épp a talaj tápanyagpótlásához használt termékek továbbfejlesztésére is érkezett ötlet” – mondta el Demeter Zoltán, a K&H Agrárüzletágának vezetője.
„A mezőgazdaság és az élelmiszeripar fenntartható fejlődése érdekében elengedhetetlen, hogy a bank az ágazat jövőbeli lehetőségeit felismerő szakemberek képzésére koncentráljon. A K&H Csoport nemcsak a jövő generáció oktatása mellett, hanem a hosszú távon fenntartható fejlődés is elkötelezett. Ezért hoztuk létre a K&H agrár CO2 kalkulátorunkat is, amelyekkel mezőgazdasági vállalatoknak nyújtunk segítséget, hogy felmérjék működésük karbonlábnyomát, és aztán a kapott adatokból kiindulva tudják optimalizálni működésüket” – tette hozzá Bodor Tibor, a K&H Vállalati divíziójának vezetője.
A pályázaton PhD kategóriában három nyertest hirdetett a pénzintézet, akik 800 ezer, 400 ezer, valamint 200 ezer forintot kaptak. Mesterképzésben a díjazottak 300 ezer, 200 ezer és 100 ezer forinttal lettek gazdagabbak. Alapképzés kategóriában két nyertes kapott díjat, ők fejenként 200 ezer forint támogatásban részesültek.
A K&H a fenntartható agráriumért ösztöndíjpályázat nyertesei kategóriánként:
Alapképzés kategória:
Pintér Georgina (Széchenyi István Egyetem, Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Kar)
Zelenka Zsófia (Pannon Egyetem, Mérnöki Kar)
Mesterképzés kategória:
Harmadik helyezett: Nagy Kristóf Bence (Pannon Egyetem, Mérnöki Kar)
Második helyezett: Szabó Bence (Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, Gépészmérnöki Kar)
Első helyezett: Madács Ágnes (Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, Vegyész- és Biomérnöki Kar)
PhD kategória:
Harmadik helyezett: Bana Bernadett (Széchenyi István Egyetem, Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Kar)
Második helyezett: Pető Lilla (Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, Állattenyésztési Tudományok Doktori Iskola)
Első helyezett: Tóth Florence Alexandra (Debreceni Egyetem, Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar)