A koronavírus-járvány enyhülésével a Magyar Lovasterápia Szövetség idén nyáron is szervez táborokat a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat fóti Lovasterápiás és Oktató Központjának foglalkozásaira járó gyerekeknek, hogy találkozhassanak kedvenc lovaikkal, és játékos fejlesztő foglalkozásokon vehessenek részt.
A táborok idén is a MOL Alapítvány Gyermekgyógyító Programjának támogatásával valósulnak meg. A programra olyan gyerekek jelentkezhettek, akik év közben is jártak terápiás foglalkozásokra. Mivel a táborok létszáma betelt, a szervezők erre az évre már nem tudnak jelentkezőket fogadni.
A Magyar Lovasterápia Szövetség közel 20 éve folytat gyógyító-rehabilitáló céllal lovasterápiát. A táborokat korosztályos bontásban a résztvevők képességeinek és problémáinak megfelelő tematikával tervezik. A programban részt vesznek különböző pszichés zavarral küzdő, valamint tanulásban akadályozott, értelmileg akadályozott, autizmussal élő, valamint halmozottan sérült gyermekek. A program során a gyógypedagógiai lovaglás és lovastorna, a pszichológiai lovasterápia, valamint a hippoterápia módszertanát használják. A kiegészítő terápiás foglalkozásokhoz külsős terapeuták (szomatopedagógus, fejlesztő pedagógus, gyógytornász, logopédus) segítségét veszik igénybe. A lovasterápiát más élményterápiás eszközökkel kiegészítve használják. Minden tábort egy-egy téma köré építenek fel.
Az első tábor mottója: „Lovas zeneiskola” (július 6-10.)
A lovasterápiás élménytábor programjában a lovaglás mellett, fontos szerepet kap a zene, a zenehallgatás, a közös éneklés és zenélés, a zenére történő mozgás. A sérült gyermekek általában nem járnak zeneiskolába, ritkán tanulnak hangszereken játszani, a zene sok esetben nem szerves része az életüknek. Ezért tartották fontosnak, hogy a tábor során játékos formában lehetőségük legyen megismerkedni különböző hangszerekkel, eltérő stílusú zenékkel, dalokkal.
A tábor programjából azonban nem hiányozhatnak a kötetlenebb szabadidős foglalkozások sem, mint a szalonnasütés, a közös játékok, labdajátékok, sport és szellemi vetélkedők.
Mozdulj!: mozgásfejlesztő tábor fogyatékossággal, sérüléssel és pszichés problémákkal küzdő gyermekeknek (július 13-17.)
A tanulásban és/vagy értelmileg akadályozott gyerekeknek igen gyakran vannak mozgáskoordinációs zavaraik, egyensúlyproblémáik, nehezebben hajtják végre a természetes mozgásokat. A lovaglás nagyon sokoldalúan fejleszti az izomzatot, javítja, finomítja a mozgást, fejleszti az egyensúlyt, elősegíti a helyes testtartást, valamint a térbeli tájékozódás fejlődését.
A játékos gyakorlatok és feladatok segítik a nagy- és finommozgások összerendezettségét. Mindezek mellett nem elhanyagolható, hogy a résztvevők erőnléte, edzettsége, általános fizikai állapota is javul a foglalkozások eredményeként.
A harmadik tábor „Vidám vásár” címmel régi és mai mesterségeket mutat be (július 20-24.)
A lovasterápiára járó gyermekek megismerkedhetnek mára már feledésbe merült régi népi mesterségekkel, azok fortélyaival és munkaeszközeivel. Saját maguk is készíthetnek bábokat, mézeskalácsot, fűzhetnek gyöngyöt, festhetnek tojást, agyagozhatnak, nemezelhetnek. Természetesen a lovakkal és a lovaglással kapcsolatos mesterségek, foglalkozások sem maradnak ki a kínálatból. A tanultakról a gyerekek közös játékokon, vetélkedőkön, versenyeken adhatnak számot. A tábor utolsó napján vidám vásárt rendeznek azokból a kis portékákból, amiket a résztvevők készítenek a táboros hét során.
A negyedik tábor pszichés problémákkal küzdő kamaszok részére: „Lóerő” (július 27-31.)
A táborban a gyerekek mindenről tanulhatnak, ami „ló”. Sokuk vágyik arra, hogy barátkozhasson egy állattal, hiszen gyakran nincsenek barátaik, bizalmas kapcsolataik, kortársaikkal nehézkes a viszonyuk. Ebben nagy segítséget nyújthat a ló. A tábort egy pszichológus és egy lovasterapeuta fogja vezetni, azért, hogy a gyerekek jobban megismerjék a lovak belső világát, és ezáltal fejlesszék saját szociális készségeiket.
Mutatunk egy rövidfilmet a 2018-as Lovasterápiás Versenyről: