Hogyan ne rontsuk el az állásinterjút?

Hírek

Egy állásinterjún való sikeres szerepléshez számos szempont alapján érdemes felkészülni. Az interjú előtt tanulmányozd alaposan a céget, annak értékeit, küldetését, termékeit és szolgáltatásait. Ismerd meg vállalati kultúráját és azt, hogy milyen típusú munkatársakra van szükségük. Ha lehetséges, érdeklődj az interjúval kapcsolatos részletekről, például kik lesznek az interjúztatók, milyen típusú interjú várható.

Készülj fel a tipikus kérdésekre: valószínűleg be kell számolnod korábbi munkatapasztalatodról, elért eredményeidről, erősségeidről, gyengeségeidről. Készülj példákkal, amelyek alátámasztják készségeidet és tapasztalataidat. Gyakorolj szituációs kérdéseket is, ahol arra kérhetnek, hogy konkrét helyzetről vagy problémáról beszélj. A gyakran felmerülő állásinterjú kérdésekkel kapcsolatban a Profession oldalán is találhatsz segítséget.

Az első benyomás rendkívül fontos, ezért bár közhely, de fordíts gondot a megjelenésedre, az adott pozícióhoz és a cég vállalati kultúrájához megfelelően válaszd ki öltözéked. Az interjú során legyél magabiztos, de ugyanilyen fontos a barátságos és pozitív attitűd, hiszen az interjú nemcsak a készségeid, hanem a személyiséged bemutatásához is teret nyújt. Készülj a vállalattal és a pozícióval kapcsolatos kérdésekkel, ez mutatja érdeklődésed a pozíció iránt. Az interjú végén pedig ne felejtsd el megköszönni a lehetőséget a személyes bemutatkozásra.

Mivel tudod elrontani?

Egy állásinterjún viszonylag rövid idő alatt kell meggyőznöd az interjúztatókat, hogy alkalmas vagy a pozícióra. Néhány hibával komolyan csökkentheted az esélyeid az állás megszerzésére. Ha nem néztél utána a cégnek és nem készültél fel a tipikus interjúkérdésekre, az interjúztatóknak az a benyomása lehet, hogy nem veszed komolyan a lehetőséget. Ha megjelenésed nem felel meg a pozíciónak és a vállalati kultúrának, túlzottan formális vagy informális, az szintén negatívan érinti a rólad kialakított első benyomást. A negatív attitűd, panaszkodás, korábbi munkahelyedre vagy kollégáidra tett negatív megjegyzések szintén elrettentően hatnak. Kerüld a pletykálkodást és a kritizálást, maradj pozitív és konstruktív akkor is, ha korábbi nehézségekről beszélsz.

Beszéd közben figyelj arra, hogy kerüld a hosszú és unalmas monológokat, próbálj rövid és lényegre törő válaszokat adni. Képességeidről és tapasztalataidról ne általánosságban beszélj, ha nem hozol fel konkrét példákat és eredményeket, akkor nem tudod meggyőzően alátámasztani képességeidet. Ügyelj testbeszédedre, a bizonytalan testtartás, a szemkontaktus kerülése, lehajtott fej bizonytalanságot és idegességet sejtet. A túlzott magabiztosság azonban ugyanúgy kerülendő, arroganciának tűnhet, ezért próbáld megtalálni az egyensúlyt, mutasd be magad magabiztos, mégis együttműködő módon.

Senki sem tökéletes

Egy adott pozícióra valószínűleg rengetegen pályáznak, így ne csüggedj, ha nem te leszel a kiválasztott. Senki sem tökéletes, mindenki követ el hibákat, az interjú azonban lehetőséget ad arra, hogy megmutasd a legjobb oldalad és tanulj az esetleges hibáidból. Kitartó munkával előbb-utóbb sikerülni fog az áhított pozíció megszerzése – írják.

 

SOCIAL MEDIA