Magyarországon a daganatos betegségek gyakoriak, évente közel százezer esetet diagnosztizálnak. Ugyanakkor kevés szó esik például arról, hogy a tumorok által termelt anyagok gyakran az érrendszert is károsíthatják, így számos kapcsolódó betegség alakulhat ki. A kutatók szerint fordítva is érdemes vizsgálni a két betegség kapcsolatát.
A Debreceni Egyetem Klinikai Központ Laboratóriumi Medicina Intézetének orvosai különböző betegségek kapcsán végeznek véranalízist, ezekről a kutatási eredményekről számolnak be egy nyolc részes videósorozatban, amelynek során a fenti témák mellett a vérzékenység diagnosztizálásától, kezelésétől a Covid-19 okozta trombózison keresztül a stroke hatékonyabb kezelésén át fontos és sokakat érintő egészségügyi problémákat érintenek. Az intézet munkatársai évente több százezer vérmintából nyert adatok alapján számos áttörést értek el a véralvadással kapcsolatos betegségek diagnosztikájában és kutatásában, ezekről számolnak be közérthető módon a nyolc, egyenként 7-8 perces kisfilmükben.
„Intézetünkbe az ország minden részéről érkeznek minták, mi a véralvadási rendellenességek, szaknyelven a hemosztázis, diagnosztikájával foglalkozunk elsősorban. Kutatásaink során a vér analíziséből nyert adatok alapján olyan kérdésekre kapunk választ, hogy mi egy betegben rejlő vérzékenység oka, vagy lehetséges-e a személyre szabott kezelés stroke esetén” – mondta el Dr. Kappelmayer János, a Debreceni Egyetem Klinikai Központ Laboratóriumi Medicina Intézet igazgató professzora.
A valós esetekre támaszkodó kisfilmek nem csak a szakmának készültek, az intézet munkatársai szeretnék, ha a lakossághoz is eljutnának azok, hiszen sok esetben százezreket érintő betegségek kezelését, gyógyítását érintő felfedezésekről, új módszerekről számolnak be bennük a szakértők. A videókban nyomon követhetjük például egy Covid-19 fertőzés okozta vénaelzáródás történetét, vagy éppen véralvadási zavarban szenvedők mesélnek történetükről és kezelésükről. A sorozatban egy teljes epizódot szentelnek a kutatók a stroke-nak, amelyből megtudhatjuk, hogyan előzhető meg, hogy újabb agyvérzés vagy agyi trombózis alakuljon ki.
A videósorozat a Nemzeti Kutatási és Fejlesztési Minisztérium Tudományos Mecenatúra pályázatának támogatásával valósult meg, amelynek célja a tudomány iránti társadalmi bizalom erősítése, az innováció eredményeinek széles körben történő népszerűsítése és a közösségi tudomány (Citizen Science) támogatása.
A daganatos betegségek és a trombózis kapcsolata
Autoimmun betegségek és a véralvadás kapcsolata
Fotó: Walter Otto/unsplash.com