Hatalmas üvegtáblákat mozgat az ABB robotrendszere a Guardian Orosháza síküveggyárban

Hírek Kiemelt

Az ABB legnagyobb terhelhetőségű, többfunckiós robotjával valósult meg a Guardian Orosházi síküveggyárának új, biztonságos, hatékonyabb, gyorsabb üvegtáblarakodási rendszere.

 

A Guardian Glass a Guardian Industries egyik fő üzletágaként a világ egyik legnagyobb üveggyártója, mely síküvegből, bevonatos üvegből és feldolgozott üvegből készült termékeket gyárt. A világ különböző országaiban 25 float-üveg (síküveg) gyárat működtető Guardian Glass kereskedelmi és lakóépületek külső és belső üveg felületeihez, valamint járművekhez és műszaki cikkekhez gyárt float- és feldolgozott üvegtermékeket. A Guardian üvegtermékei egyaránt megtalálhatóak az otthonokban, irodákban, autókban és a világ legjellegzetesebb építészeti látványosságaiban. A Guardian Glass Tudományos és Technológiai Központ a lehető legfejlettebb technológia segítségével folyamatosan új üvegtermékek és megoldások létrehozásán dolgozik, hogy az ügyfelei megláthassák, ami lehetséges.

Az orosházi síküveggyárban szükségessé vált egy gyors és hatékony üvegrakodási rendszer kialakítása, amely mindenben megfelel a követelményeknek.

 

Közös munka és az ABB gripperes robotja volt a siker kulcsa

Alapos egyeztetések után az ABB IRB 8700 gripperes robot minden kihívásnak megfelelt. A gripper egy vákuumos fogószerkezet, melyből 16 darabot szereltek fel a robotra. A fogószerkezetben keletkező vákuum segítségével a robot 12-16 ponton fogja meg az üvegtáblát és tudja a vákuum által keltett erővel tartani. A legnagyobb kihívást éppen ez okozta. Teljesen máshol és más erővel kell megfogni egy papírvékony, alig néhány kilós hatalmas üvegtáblát, mint egy akár 8 m2-es, több száz kilogrammos üveget. A megfogott és a vákuummal tartott üvegtáblát a robotnak milliméter pontosan kell úgy a helyére tenni, hogy közben az álló üvegtáblát el kell forgatni fekvő helyzetbe. A folyamat közben az üvegnek sérülésmentesnek kell maradnia.

A projektben az ABB már a kezdeti lépésektől együtt dolgozott az Entra-Sys Kft.-vel és a 3i Kft.-vel, mely segített a mechanikai munkákban és a vezérlési feladatokban. Az üzembe helyezésig rengeteg tesztelésen, szimuláción keresztül vezetett az út, míg végül tökéletesítették a hatalmas üveglapokat megtartó fejet.

 

Ezt tudja az új üvegtábla-rakodási rendszer

Az új üvegtábla rakodási rendszer erőssége, hogy a hatalmas – akár 2600 milliméterszer 3210 milliméteres táblákat – akkor is biztonságosan, és gyorsan tudja függőleges helyzetből vízszintes helyzetbe rakni, ha az üveg 16 milliméter vastag (ez az üvegtábla 350 kilós) és akkor is, ha mindössze 2 milliméteres, leheletvékony üvegtábla mozgatása a feladat.

Az ABB robotja egy forgó állványról egyesével szedi le ezeket a hatalmas táblákat úgy, hogy az üvegeket a típusuknak megfelelő helyre rakja, miközben kiválasztható, hogy melyik oldaluk nézzen felfelé. Ehhez szükség volt arra, hogy a legapróbb részletekig ki legyen számolva az egyes üvegekhez tartozó lerakási pálya és meg legyen határozva, hogy a különböző táblákkal dolgozva a robot milyen gyors és milyen irányú irányváltoztatásokat tehet. A tervezés egyik fontos eleme volt, hogy az üveg sarkai semmihez ne érjenek hozzá, illetve figyelni kellett, hogy a vákuum miatt összetapadó üvegtáblák a leemeléskor ne sérüljenek, és ne törjenek el. Lerakáskor a vákuumtappancsok légrobbantással engedik helyükre a táblákat.

Az alábbi, a robot működését szemléltető videóban Károlyi József, a Guardian Orosháza Operations Managere és Harvich Zsolt, az ABB Kft. értékesítő mérnöke érdekes tényeket mondanak el a projektről és a robot által végzett munkáról:

Az új robot számokban

Az új üvegtábla rakodó robot, az IRB 8700-as kétféle konfigurációban áll rendelkezésre: az első esetben a robot karja 4,2 méterre ér el, és a robot terhelhetősége 550 kilogramm. A másik konfigurációban a kar 3,5 méterre nyúlhat, és 800 kilogrammot is elbír. A rakodási sebessége és hatékonysága kiváló, 35 másodperc alatt rak le 2 üvegtáblát. Szintén egy új változás a robot bevezetésével, hogy ha valamilyen okból mégis eltörne egy üveg, akkor sem kell megállítani a munkát, az haladhat tovább.

A robot további előnye, hogy emberi beavatkozás nélkül dolgozik (gépkezelői felügyeletre lehet szükség, melyet az ABB a projekt átadásakor leoktatott) és az ABB vállalta a robot teljes körű szervizelését is.

SOCIAL MEDIA