A Toyota Európa megállapodást kötött a Hydrogen Refueling Solutions és az ENGIE vállalatokkal egy gyors, sokoldalú és költséghatékony hidrogén-utántöltő infrastruktúra kiépítéséről. A Twin Mid Flow technológia gyorsabb tankolást és jelentősen alacsonyabb beruházást tesz lehetővé a hidrogéntöltő állomások esetében. A partnerség célja, hogy támogassa a hidrogénágazatot az alternatív üzemanyag-infrastruktúráról szóló uniós rendeletben (AFIR) meghatározott célkitűzések teljesítésében. Ez Magyarországon az M0, M1, M2, M3, M5 és M7 jelzésű utakat érinti.
Hatalmas lökést adhat a környezetbarát, melléktermékként tiszta vizet kibocsátó hidrogénhajtású személyautók és haszongépjárművek elterjedésének, hogy a tervek szerint alig öt éven belül, 2030-ig Európa legnagyobb forgalmú autóútjain maximálisan 200 kilométeres távolságra egymástól kiépül majd a hidrogén töltőhálózat. A töltőállomások kiépítéséhez használni tervezett új technológia nem csupán drasztikusan csökkenti a kiépítés költségét, de a mostaninál sokkal gyorsabb töltést tesz lehetővé, ráadásul nem lesz majd szükség külön kiállásra a személyautók és a tehergépjárművek számára. A 40 tonnás tehergépjárművek 600 kilométernyi üzemanyagot 8 perc alatt, 900 kilométernyit pedig 12 perc alatt tudnak majd feltankolni.
Alacsonyabb telepítési költségek
Az ilyen hidrogén-töltőállomások telepítési költségei jelentősen alacsonyabbak lesznek, ami hozzájárul a telepítésük felgyorsításához, összhangban az Európai Unió alternatív üzemanyag-infrastruktúráról szóló rendeletében (AFIR) meghatározott céllal, amely szerint 2030-ra a TEN-T hálózatokon minden 200 kilométereken nyilvánosan hozzáférhető hidrogén-töltőállomásokat kell telepíteni.
A hidrogén technológia vezető fejlesztőjeként a Toyota komoly szerepet vállal
A most aláírt megállapodás keretében a Toyota biztosít egy tesztegységet és egy Twin Mid Flow technológiával felszerelt teherautót. A Hydrogen Refueling Solutions és az ENGIE új generációs, ezzel az innovációval kompatibilis hidrogéntöltő állomásokat fog kifejleszteni, amelyeket a RHeaDHy projektben 2025 negyedik negyedévétől tesztelnek.
„A hidrogén ökoszisztémák növekedéséhez való hozzájárulás érdekében a Toyota már most is együttműködik olyan üzleti partnerekkel, akik fejlett üzemanyagcellás rendszereinket használva a széndioxid-kibocsátás mentes alkalmazások széles körét újítják meg. A Twin Mid Flow technológia kifejlesztése a következő lépés a hidrogén ökoszisztémák növekedésének ösztönzésére tett erőfeszítéseinkben. Izgatottan várjuk ezt az új partnerséget” – avat be Thiebault Paquet, a Toyota európai K+F alelnöke.
„Ez a stratégiai partnerség a Toyota Motor Europe és az ENGIE között döntő lépést jelent a hidrogén-utántöltő infrastruktúra innovációjában. Szakértelmünk egyesítésével felgyorsítjuk a hidrogéntöltő állomások kiépítését Európa- és világszerte, csökkentjük a tankolási időt, valamint elérhetőbbé és költséghatékonyabbá tesszük az állomásokat. Együtt megteremtjük az alapjait egy olyan jövőnek, amelyben a hidrogén központi szerepet fog játszani a közlekedés széndioxid-mentesítésében világszerte” – teszi hozzá Hassen Rachedi, a Hydrogen Refueling Solutions vezérigazgatója és alapítója.
A projekt koordinátoraként és a tankolási szimuláció és a tankolási protokoll területén szakértelemmel rendelkező kutatóközpontként az ENGIE büszke arra, hogy a RHeaDHy projektet kihasználva egyesítheti erőit a Toyota Motor Europe és a HRS vállalatokkal. A nagy áramlási sebességű üzemanyag-utántöltési megoldások előmozdításával ez a partnerség erősíti a hidrogén ökoszisztémát és felgyorsítja a tisztább energiára való átállást. Együtt új szabványokat állítunk fel a fenntartható mobilitás terén, és megerősítjük a hidrogén szerepét a közlekedés széndioxid-mentesítésében” – hívja fel a figyelmet Quentin Nouvelot, az ENGIE H2 mobilitási kutatási programjának vezetője.