Irodalmi díjat alapított az Esterházy Magyarország Alapítvány a magyar nyelven kiemelkedő értéket alkotó kortárs irodalmárok elismerésére. A történelmi Esterházy család kulturális örökségét ápoló szervezet célkitűzése – az értő befogadásra nevelés és a kortárs irodalom nagyobb társadalmi megbecsülése mellett – olyan rangot adni az Esterházy Irodalmi Díjnak, hogy az a közeljövőben Magyarország vezető irodalmi elismerésévé válhasson.
Az Esterházy Magyarország Alapítvány sajtótájékoztató keretében jelentette be a díj megalapítását. Ebben az évben Kiss László író, szerkesztő, tanár, Mácsai Pál színművész, Dr. Margócsy István irodalomtörténész, Mora Terézia író, forgatókönyvíró, műfordító, Veiszer Alinda újságíró, szerkesztő választja ki a frissen alapított Esterházy Irodalmi Díj nyertesét. A zsűri minden esztendőben egy, az irodalom tágan értett területén működő alkotót állít példaként a magyar nyelven olvasó közönség, Európa és világ elé.
Az Esterházy Magyarország Alapítvány szándéka szerint az Esterházy-díjat minden évben az az író vagy költő kapja, aki az előző naptári esztendőben a legkiemelkedőbb olyan művet (könyv és/vagy e-könyv formában megjelent regényt, versgyűjteményt) adta közre, „amely humanista világlátásával, szabadságtörekvéseivel, felelős szeretetével, feddhetetlen jóakaratával és nyelvi igényességével járul hozzá ahhoz, hogy Magyarország, Európa és az egész világ jobb hellyé váljék”.
Az alapító célja egy olyan magas presztízsű irodalmi elismerés létrehozása, amely független, politikamentes, értékelvű, a minőségi kortárs magyar irodalmat díjazza, és a maga kategóriájában a legrangosabbnak számít Magyarországon. A kiemelkedő irodalmi tevékenység elismerésén keresztül szeretnének hozzájárulni a magyar nyelvű írott kultúra fejlesztéséhez, a magyarországi szellemi élet élénkítéséhez is. Az alapítvány olyan kulturális közeg és platform megteremtésére törekszik, amely társadalmi párbeszédet folytat az irodalomról és annak szerepéről, értő olvasókat nevel, és megadja a megfelelő társadalmi elismerést azoknak, akik irodalmi értéket teremtenek.
A zsűri a művészeti díjak esetén szokásos eljárás szerint két lépcsőben dönt a díjazottról: megvitatás útján választja ki a zsűri a hét elemű shortlistet, majd ebből a listából pedig konszenzussal választják ki az adott év győztesét.
Az idei évben az alábbi művek kerültek a shortlistre:
Biró Zsombor Aurél: Visszatérő álmom, hogy apám vállán ébredek
Borsik Miklós: Futárlíra
Darvasi László: Neandervölgyiek
Grecsó Krisztián: Apám üzent
Kiss Judit Ágnes: A vén fegyverkovácsné plasztikai sebészhez fordul
Simon Márton: Hideg pizza
Szűcs Teri: Visszatért hozzám az emlékezet
A díj széles körű társadalmi beágyazottságának és a közösséget szolgáló karakterének erősítése érdekében a kezdeményező Esterházy Magyarország Alapítvány konzorciális partnerként együttműködik a projektben a Líra Könyv Zrt-vel és az Örkény Színházzal.
Kolosi Beáta, a Líra Könyv Zrt. vezérigazgatója elmondta: „Nagy öröm számunkra, hogy a Líra a kezdetektől részt vehet ebben a fontos kulturális kezdeményezésben, hiszen „Olvasni érték. Írni küldetés. Elismerni felelősség.” – ez a Líra hite és ars poeticája. Egy világban, ahol a gyorsan fogyó tartalmak dominálnak, mi a maradandó irodalmi értékek mellett állunk. Meggyőződésünk, hogy az Esterházy Irodalmi Díj hozzájárul a kortárs magyar irodalom társadalmi rangjának erősítéséhez, és új olvasókat is képes megszólítani. Ez a díj olyan történeteket emel ki, amelyek nyomot hagynak – emberileg és nyelvileg egyaránt. A Líra könyvesbolthálózatával, online platformjaival és elkötelezettségével nemcsak a díjat támogatja, hanem hidat is épít szerző és olvasó között.
Gáspár Máté, az Örkény Színház igazgatója kiemelte: „Megtiszteltetés az Örkény Színház számára, hogy csatlakozhat az Esterházy Magyarország Alapítvány kezdeményezéséhez, és állandó házigazdája lehet az új irodalmi díj nyilvános eseményeinek. A kortárs irodalom mindig otthonra lelt az Örkény falai között, a színház művészeti profilját nagyban alakítják a velünk élő írók színpadra szánt szövegei, lírai és prózai műveinek színpadi adaptációi. Az Esterházy név a művészetpártolás és az alkotószellem legmagasabb rendű márkavédjegyének számít, ezért is örülünk, hogy évről évre részesévé válhatunk a kiváló magyar irodalmi teljesítmények meg- és elismertetésének.”
Az eseményen Kelemen Zénó szobrászművész bemutatta az általa tervezett és készített Esterházy Irodalmi Díjat, az Aposztróf/Idézőjel kisplasztikát, melyet minden év őszén átadnak az elismerést elnyerő szerzőnek. „A formába öntött aposztróf és a csavarodás azt sugallják, hogy van valami előtte és utána, tehát a történet nincs teljes egészében jelen, így az irodalmi szöveg csupán az adott narratíva egy szelete a tágabb egésznek, amelyet az olvasó, a kontextus és a kulturális háttér tesz teljessé.“ – mondta el a díj koncepcióról az alkotó. A díjjal járó anyagi támogatás összege tízezer euró. A díjátadó várható időpontja 2025. október 3.
Az Esterházyak és pártfogolt művészeik évszázadokon keresztül hangsúlyos szerepet játszottak a magyar kulturális értékteremtésben. Az Esterházy Magyarország Alapítvány – amely több mint egy évtizede van jelen a magyar kulturális életben zenei, képzőművészeti, összművészeti, oktatási és tudományos programok megszervezésével, kortárs értékek felkarolásával – ezen egyedülálló tradíció ápolását tekinti küldetésének, és ez a szándék vezette az Esterházy Irodalmi Díj megalapításakor is.
A projektről aktuális információk az Irodalmi Díj honlapján, valamint az Esterházy Magyarország Alapítvány Facebook és Instagram-oldalain érhetők el.