Az Európa-bajnokságon sikeres magyar diákok a világversenyen is bizonyítottak

Hírek Kiemelt

Az 1997-ben Japánból indult RoboCup kutatási projekt keretében zajló RoboCup Junior napjainkban, kategóriáját tekintve a világ legnagyobb robotikaversenye, amelynek szervezői minden korosztályban a legmagasabb technológiai szint alkalmazásával ösztönzik a tudomány fejlődését.

 

Idén, az előző évekhez képest jelentősen nőtt a magas technológiai szintű robotok száma, ezáltal a RoboCup Junior eddigi legerősebb mezőnye gyűlt össze, de a Baptista Szeretetszolgálat Lightning nevű csapata így is képes volt a második helyet megszerezni.

Szilágyi Jázmin és Cs. Kiss Zsófia Panna a legeredményesebb európai csapatként magabiztosan tartotta helyezését mindhárom versenynapon, megszerezve a  Rescue Line Individual Team kategóriájának 2. helyét. A mentési kategóriákban induló robotok előre ismeretlen katasztrófa-szimulációs környezetben, kizárólag szerkezetükre és programozásukra hagyatkozva, emberi beavatkozás nélkül mentenek áldozatokat.

A sikerük kvalitását tovább növeli, hogy a kategóriában nagyon fiatalnak számító csapatként, még csak az első évüket töltik a Rescue Line U19-es korosztályú mezőnyben. A csapat felkészítője és mentora, Abán Csaba a Baptista Szeretetszolgálat robotika oktatója,  a Neumann Társaság robotika szakosztályának alelnöke volt.

A HU-More-Bot nevű nyíregyházi diákcsapat tagjai (Fenyvesvölgyi Zétény, Szalacsi Máté, Virgo Sámuel) az idén 66 éves szegedi Katicabogár robot emléke előtt tisztelegtek a bordeaux-i világversenyen előadott produkciójukkal, méltatva dr. Muszka Dániel szegedi matematikus akkori világraszóló teljesítményét a francia publikum előtt. A HU-More-Bot diákcsapat felkészítő tanára Simon Béláné dr. Balogh Ágnes, a Neumann Társaság Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei szakosztályvezetője, a RoboCupJunior hazai nemzeti képviselője volt, a csapat mentora Szalacsi Roland.

“A Szegedi Katicabogár a magyar informatika, robotika jelképe, egyben az eredeti robotállat a Neumann Társaság szegedi Informatika Történeti Kiállításának a legnépszerűbb tárgya. Nagyon örülünk, hogy a nyíregyházi csapattal e legendás tárgy és alkotója előtt tiszteleghettünk – és a világverseny résztvevői értékelték a csapatunk előadását” – kommentálta az idei versenyt Simon Béláné dr. Balogh Ágnes tanárnő, a Neumann Társaság Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei szervezetének elnöke.

A Nyíregyházi Egyetem Robot-intelligencia Diákkörének Hu-More Bot nevű csapata szlovák és japán nemzetiségű csapattársaikkal együttesen szerezte meg az első helyezést a  szuperteam-ek 7-es mezőnyében (22 egyedi csapatból alkották) az OnStage ligában. Ezek alapján pedig a közös produkcióban is jól szerepelt a szegedi Katica-robot nyíregyházi miniváltozata, a miniKatica.

Derekasan helyt álltak a Rescue Maze ligában a Debreceni AgoraRobotics csapat tagjai is, akik a 25-ös mezőnyben a hetedik helyen végeztek. A Nyíregyházi SzC. Széchenyi István Technikum és Kollégiumának két csapata Rescue Major Ligának egy utánpótlást nevelő alligájában, az RMRC-ben (Rapidly Manufactured Robot Challenge) indultak, számukra már egyenes az út a felnőttek ligájába 19. életévük után is. A Kókány Corporations nevű csapat a 7. helyet, a Széchenyi Robotics nevű csapat pedig a 5. helyezést érte el.

 

SOCIAL MEDIA