Átadták a megújult Varjaskéri templomromot Somogyszentpálon

Hírek

A helyreállítás a Market Építő Zrt. által életre hívott ROM Vándor program részeként valósult meg 30 millió forintból. A szakemberek a feltehetőleg román stílusú, XIII. század végéről származó épített örökségen jelentős állagmegóvási, restaurálási és környezeti munkálatokat végeztek, amelynek során többek között javították a falfelületet, pótolták az omlásokat és stabilizálták a templomfalat.

 

„Magyar építőipari cégként azon dolgozunk, hogy az épített környezetünk mind jobban szolgálja, gazdagítsa országunkat. A jelen és a jövő fejlődése ugyanakkor nincs a múlt tisztelete, megbecsülése nélkül. A ROM Vándor program életre hívása pont emiatt is fontos mérföldköve a vállalatunk történetének. Felelősségünk van abban, hogy mit adunk tovább a következő generációknak és hogyan mutatjuk meg számukra a hazaszeretetet. Mi többek között úgy, hogy nem hagyjuk elveszni a sokszáz éves műemlékeinket, amelyek romjaikban is őrizik gyökereinket, kultúránk szépségeit. Bízom benne, hogy a jövőben sok magyar családnak, túrázónak okoz majd olyan örömöt és rom-élményt a Varjaskéri templomrom meglátogatása, mint amit szívvel-lélekkel dolgozó csapatunk számára jelentett” – nyilatkozta a programmal kapcsolatban Scheer Sándor, a Market Építő Zrt. vezérigazgatója.

 

A következő ezer év szolgálatában

Nyolc hónapos előkészítési és három hónapos kivitelezési munkálatokat követően újulhatott meg a mai Somogyszentpál területén található, XIII. század végi Varjaskéri templomrom. Az előkészítési vizsgálatok részeként ugyan a szakemberek jelentős szerkezeti repedéseket nem találtak a műemlék téglafalazatában, mégis a beavatkozás nagyon időszerű volt.  A restaurátori terv alapján elsőként megtisztították, majd konzerválták a meglévő falfelületet és fúgákat. Utána az eredeti téglák felhasználásával pótolták a falomlásokat, valamint újraépítették a falkoronát, mindezt a 800 éves épületmaradvány tájba illeszkedő szoborszerű sziluettjének megőrzésével. Az esztétikai és történeti értékek, valamint a poétikus rom és a táj természetes, harmonikus viszonyának megőrzése mellett kisléptékű kortárs kiegészítést kapott a műemlék: a téglafalhoz erősített Corten acél kapuelem egyszerre stabilizálja a szerkezetet és jelzi az egykori kapu helyét és léptékét, kijelölve a tér szakrális fókuszpontját, illetve betölti az információs tábla szerepét is.

A felújítási munkálatok együtt jártak a rom környezetének tereprendezésével. Ennek megfelelően megvalósult a hatékonyabb felszíni vízelvezetés, a föld magasságát a templom fala mentén a középkori szintre süllyesztették, valamint földhalmokkal jelölték a rom körül az egykori cinterem, a templom és a sekrestye alapfalait. A templommaradványt körbeölelő környezet szintén új életre kelt az orgonabokrok nyírásával, illetve a terület gyepesítésével – írják.

 

SOCIAL MEDIA