Előretörnek az új generációs műanyag alapú melegburkolatok
A Diego becslése szerint a 2018-as padlótrendek közül kiemelkedő vinyl néhány éven belül átalakítja a melegburkolatok hazai piacát: a cég termékkörén belül jelenleg 45 és 32 százalékot képviselő fa- és szőnyegburkolatok forgalmi részesedése csökkenni fog a vinylpadló javára, amelynek értékesítése Magyarországon már jelentős növekedésnek indult. A négy országban működő franchise hálózat 1998 óta forgalmaz tekercses vinyl terméket (PVC), 2015 óta pedig a modul vinyl családot (LVT). Ezek új generációja – az új technológiának és felületkezelésnek, valamint annak köszönhetően, hogy egyesíti a fa- vagy csempehatású megjelenést a vízállósággal, hőszigeteléssel –, egyre nagyobb teret hódít.
A melegburkolatok közül a vinyl jelentős erősödésbe kezdett, mert tulajdonságai miatt már most komoly alternatívája a laminált padlónak vagy a padlószőnyegnek. Gondoljunk csak arra, hogy a hidegburkolatok (pl. a kerámialapok) ridegsége vagy a fugák tisztántartása, gyors elszíneződése milyen dilemmát szül a burkolat kiválasztásakor. Ezért akár a vizes helyiségekben (konyha, fürdőszoba), az előszobában, de még a hálószobában és a nappaliban is egyre többen választják ezt a „csodaburkolatot”.
Vízálló, hőszigetelő, zajelnyelő képessége és magas kopásállósága miatt egyre kedveltebb a vinylpadló, hisz a nedves, párás helyiségekben is elérhető a parketta melegségének érzete is. Felületi kidolgozottsága révén egységes összkép alakítható ki a három különféle mintázattal, amelyek a fahatású (kb. 80%, ez a legáltalánosabb, köztük pl. a laminált padlóra megszólalásig hasonlító darabok); design stílusú (kb. 15%, a legdinamikusabban fejlődő csoport), ami a mediterrán kevert csempék összhatását nyújtja; és a kőhatású (kb. 5%, közkedveltek és trendik, mint a csiszolt beton vagy a cementlap látványát idéző) változatok. A puha műanyag alapok miatt praktikusan vágható-illeszthető, könnyű a tisztántartása, padlófűtés felett is alkalmazható, és magas járáskomforttal rendelkezik. Mindezekért az otthonokban leginkább a kisgyerekes, családos vásárlók preferálják, de a választékban vannak speciális, pl. járművek, közintézmények vagy éppen balettermek burkolatának kiválóan alkalmas darabok is.
Két kivitelben érhetők el: a tekercses, ami méretre szabható (2-3-4 m széles, akár filc hátlapos) és a modulos (klikkes, öntapadós, ragasztós) változatban, ami a laminált padlóhoz hasonlóan panelekből áll és gyorsan lehelyezhető. A harmonikus és komplex lakótér-hatást a színazonos kiegészítők (mint pl. a szegélyléc) is segítik. (A tekercsben kapható burkolatok négyzetméterára 1 299-2 999 forint között mozog, míg a modulos megoldások esetén az ár 2 999-8 999 forint között van.)
A Szlovákiában és Csehországban a hazainál is nagyobb ismertségnek örvendő vinyl kategória értékesített mennyisége évente duplázódott a Diegonál. A társaság tapasztalatait, közép-európai értékesítési tendenciáját figyelembe véve ez a tendencia várhatóan 2018-ban is folytatódik: prognózisa szerint ez a termékcsoport eléri a 7%-os részesedést, és a közeljövőben további növekedésre számíthat.
A vinyl-sztori:
A linóleum (természetes alapú műanyag) 1844-ben lett ismert, majd 1912-től kezdték gyártani a mesterséges eljárással előállított PVC-t (polivinilklorid), amelynek ipari termelése az első világháború igényeire válaszul később rohamosan beindult. Ezek 3. generációja a vinyl, amely például rugalmassága, élethű mintázata miatt elsősorban padlóburkoló anyagok alapjául szolgál.