A Kálmán Makláry Fine Arts Galéria csoportos kiállítással ünnepli a szürrealizmus centenáriumát

Hírek

Az Álmodtak egy világot maguknak – magyar művészek a 100 éves szürrealizmus történetében válogatás Makláry Kálmán gyűjteményéből című tárlat, azoknak a művészeknek állít emléket, akik magyarként, de idegen földön őrizték meg magyarságukat és hozták létre az egyetemes szürrealizmus részeként alkotásaikat.

 

A szürrealista mozgalom 1924-ben indult André Breton A szürrealizmus kiáltványa című írásával, amelyben a mozgalom lényegi vonásait és módszereit határozta meg, és olyan művészek csatlakoztak hozzá, mint Max Ernst, Salvador Dali vagy René Magritte.

A szabadságra vágyó művészek elhagyva szülőhazájukat, a művészet Mekkájában, Párizsban vagy Franciaország más területein közvetlen szellemi és materiális hatások által kapcsolódtak a szürrealista mozgalomhoz és hozták létre egyedi értelmezésükben életművük egy részét.

Judit Reigl: Szürrealista kollázs, 1953

A KMFA Galéria kiállításán bemutatásra kerülnek olyan meghatározó főművek, amelyek párdarabjai a Pompidou központ gyűjteményét gazdagítják és jelenleg a múzeum szeptember 4-én nyílt nagyszabású tárlatán szerepelnek. Reigl Judit, Hantai Simon, Csernus Tibor, Sándorfi István, Klausz Ernst, Dengyel Tibor, Peterdi Gábor, Kallos Pál, Szóbel Géza, Anton Prinner, Méhes László, Böhm Lipót Poldi, Henri Nouveau, Beöthy István, Hajdú István, Barta Lajos, Vajtó Ágota, Szabó László, Sylveszter Katalin festményeik, grafikáik, szobraik bebocsájtást kínálnak a képzelettel teli, valóságon túli saját maguk álmodta világba.

Simon Hantai alkotása

A tárlatot Dr. Antal Péter műgyűjtő nyitja meg, aki maga is nagy rajongója ennek a művészettörténeti korszaknak.

A kiállítás szeptember 13-tól október 31-ig hétköznapokon 10:00 és 18:00 óra között ingyenesen látogatható.

 

Fotó: Dengyel Tibor: Pár, 1970, olaj,vászon, 49 x 39 cm (részlet)

 

SOCIAL MEDIA