Halmos Ádám: „Jelenleg nincsenek peres ügyek a Librivel”

Hírek Kiemelt

Vajon melyek Büchler András és Halmos Ádám, az Open Books Kiadó vezetőinek meghatározó élményei a könyvpiacon: a hatalmi játszmák vagy a nagy művek és az emberi gesztusok?

 

„Számomra a szerzőkkel való kapcsolat a lényegi és egyben megtartó tapasztalat. Az, hogy elsősorban magyar, de nemzetközi színtéren is beláthatok a könyvek mögé, felfedezhetem az írók mozgatórugóit, ezáltal emberi sorsokat ismerhetek és érthetek meg, hihetetlen nagy élmény, egyben egy belső fejlődési lehetőség is. Ennek a megélése vezet el ahhoz az alázathoz, amelyet az egyik legfontosabb értéknek gondolok. A szerzőket szeretnénk felemelni, önmagukhoz képest naggyá tenni. Ez a küldetésünk, és ez vezet el minket az olvasókhoz” – mondja Halmos Ádám a Tóth Olivérnek adott interjúban, amely az Art is Business magazin oldalán jelent meg, és amelyben Büchler András úgy fogalmaz: „A világban és az országban zajló folyamatokból próbáljuk kihalászni azokat a gondolatokat, trendeket, értékeket, amelyek ránk is hatással vannak, amelyekből képesek lehetünk tanulni, fejlődni nemcsak személyesen, hanem akár mint kiadó is. Talán ez másoknak, így az olvasóinknak is jót tehet. Nekünk ez a meghatározó élmény.”

A beszélgetés során szóba került az is, hogy milyen események előzték meg az Open Books megalapítását, amellyel kapcsolatban Halmos Ádám elmondta, hogy a legfontosabb történés a Libriben való üzletrésze eladása volt. Mint ismeretes, Halmos a Libri megalapítása után tíz évvel távozott onnan, azt követően, hogy állami milliárdokkal bejelentkezett majdani résztulajdonosnak a Matthias Corvinus Alapítvány. Ennek ellenére 2018-ban még úgy nyilatkozott, hogy nem tart a kormány kultúrharcos térfoglalásától. „Az a Magyar Narancsban megjelenő nyilatkozat óriási botrányt váltott ki a kiadóban. A csoport függetlenségéről alkotott véleményem nem tetszett a többi tulajdonosnak. Már akkor annak adtam hangot, hogy valójában nincs függetlenség a magyar könyvpiacon. A függetlenség erkölcsi és morális tartalom, egyúttal megélés. Nem azt jelenti, hogy bármit megtehetek az életben, hanem éppen az ellenkezőjét. Olyan dolgokat teszek, amelyeket emberileg és szakmailag is helyesnek gondolok, függetlenül attól, hogy erővel, politikai akarattal megpróbálnak-e letéríteni az utamról.”

Ugyanakkor vannak olyan piaci szereplők, akik szerint Halmosnak a Libritől való távozását korábbi konfliktusok is tarkították, és inkább ezek motiválták, mint a tulajdonosváltás. „Emberi, szakmai és üzleti ellentétek egyaránt voltak a kiadóban. Ez önmagában még nem lett volna baj, sőt, egy ideig előremutató vitákat folytattunk a tulajdonostársakkal, de egy ponton túl megkérdőjelezték a stabil, független helyzetünk létjogosultságát, amit addig, amíg lehetett, képviseltem. Miután úgy éreztem, hogy ez lehetetlenné vált, más megoldást kerestem. Lényegében ez vezetett a kockázatvállaláshoz, az Open Books megalapításához. Az addigi munkámnak, a tapasztalatomnak, az ismeretségi körömnek köszönhetően – és az új kiadó köré szerveződő fantasztikus munkatársaknak hála, akik Andrással és velem együtt hagyták el a Librit – repülőrajtot vettünk.”

Büchler András szerint ráadásul az Open Bookshoz azonnal olyan szerzők csatlakoztak, mint Barabási Albert-László, Csányi Vilmos, Edith Eva Eger, Gárdos Péter, Kepes András, dr. Máté Gábor, Polgár Judit, Philip Zimbardo. „Ehhez tudni kell, hogy a szerzők világszerte ragaszkodnak ahhoz a csapathoz, amelyikkel korábban együtt dolgoztak, ha maximálisan elégedettek velük, akkor is őket választják, ha az a csapat más kiadóban folytatja a munkáját. Szakmailag nagyon furcsának tartottam, hogy egy kormányközeli szereplő részesedést szerezzen egy piaci vállalkozásban. A könyvszakma nem is igazán látott még ilyet. Miután körvonalazódott, hogy Ádám el fogja hagyni a kiadót, eldöntöttem, hogy hozzá leszek lojális. Mindketten szerettünk volna valami függetlent, újat és frisset csinálni. A Libritől való távozásunk és az első könyvek megjelenése között eltelt néhány hónapban hosszasan elmélkedtünk, nagyokat sétáltunk, és kerestük, mi az, ami minket a leginkább érdekel.”

„A szerzők számára mindig fontos, amit egy szervezet tagjai a szakmaiságon túl, emberileg képviselnek. Nem mindegy, ki egy cég tulajdonosa, és nem csak azért, mert ő az, aki majd elkölti a vállalkozás profitját, de azért is, mert a személye akkor is hatást gyakorol a szervezetre, ha a mindennapokban nem befolyásolja a működést. Azt hiszem, szerzőink számára vonzó volt az a szervezeti identitás, az a vízió, amelyet felvázoltunk. Mindannyian a saját döntésüket képviselték, amikor az Open Books mellett tették le a voksukat” – tette hozzá Halmos Ádám.

A kérdésre, mely szerint a szerzők közül áll-e valaki szerzői jogi perben a Librivel, azt válaszolták, hogy jelenleg nincsenek peres ügyek.

Az interjúban szó esik még az igazságérzetről, a dolgokért való kiállás fontosságáról, az írók társadalmi megbecsüléséről, valamint arról, hogyan látják a magyar értelmiség szerepét a jelenlegi magyar társadalomban.

 

A nagyinterjú az alábbi linken elérhető.

 

Fotó: Art is Business/Nagy Ákos

 

SOCIAL MEDIA