Enyhíthetné a munkaerőhiányt, ha emelkedne a nők foglalkoztatottsága

Hírek

A munkaerőpiac jelenlegi feszességét, a széleskörű munkaerőhiányt számos tagállamban nagyban enyhíthetné, ha emelkedne a nők foglalkoztatottsága – állapította meg az OECD Going for Growth című jelentése, amelyről a Portfolio írt részletes összefoglalót. 

 

A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) értékelése szerint a tagállamok munkaerőpiacai továbbra is jellemzően feszesnek tekinthetők. A foglalkoztatási ráta viszonylag stabil az európai gazdaságokban, illetve Japánban a bevezetett munkahelymegtartó programoknak köszönhetően. A feszes munkaerőpiacok hatására az elmúlt két évtized legalacsonyabb szintjére csökkentek a munkanélküliségi ráták az OECD tagállamaiban, amihez az üres álláshelyek szokatlanul magas aránya párosult.

Az OECD által feltüntetett adatok szerint a tavaly az utolsó negyedévben 3,8%-os volt a munkanélküliségi ráta Magyarországon, ami a 12. legalacsonyabb mutatónak számít azon 34 OECD-tagállam körében, amelyekkel kapcsolatban munkanélküliségi adatokat közölt a kiadvány. A hazai ráta így az 5,4%-os OECD-átlaghoz képest alacsonyabb értéket mutat.

A jelentés szerint a munkaerőpiac jelenlegi feszességét, a széleskörű munkaerőhiányt számos tagállamban nagyban enyhíthetné, ha emelkedne a nők foglalkoztatottsága. Magyarországon a 15-64 éves nők foglalkoztatási rátája 2021-ben 9,7 százalékponttal maradt el a hasonló korosztályú férfiak mutatójától, ami valamivel jobb érték, mint az OECD átlaga (10,5 százalékpont). A két nem foglalkoztatási rátája közötti különbség hazai mértéke a 2011-ben mérthez képest alig, csupán 0,7 százalékponttal csökkent, miközben az OECD esetében az átlag mutató 2021-ben több mint 2 százalékponttal javult a 2011-es szinthez képest.

További részletek a Portfolio összefoglalójában.

 

 

SOCIAL MEDIA