Nőtt a fizetésemelésre számító dolgozó fiatalok aránya az elmúlt egy évben

Hírek Kiemelt

A K&H reprezentatív kutatási eredményei szerint az idei első negyedévben az állásban lévő 19-29 évesek 73 százaléka számít béremelésre, szemben az egy évvel korábbi 66 százalékkal. A fiatalok 14 százaléka az inflációt meghaladó, 59 százalékuk annál kisebb mértékű béremeléssel kalkulál, 22 százalékuk nem vár változást.

 

A korábbinál több dolgozó fiatal számít arra az idei első negyedévben, hogy növekedni fog a fizetése, ami érthető, miután az árak emelkedése miatt növekedtek a megélhetési kiadásaik – egyebek mellett ezt mutatja a K&H ifjúsági index, amely a 19-29 éves dolgozó fiatalok béremelésre vonatkozó várakozásait térképezte fel reprezentatív felmérés keretében.

 

Optimisták és pesszimisták

A megkérdezett fiatalok 73 százaléka számít arra, hogy nőni fog a fizetése, ez növekedést jelent az egy évvel korábbi 66 százalékos arányhoz képest. A 2015 óta minden negyedévben elkészülő felmérés történetében 2021 utolsó negyedévében volt a legmagasabb, 79 százalékos a fizetésemelést váró dolgozó huszonévesek aránya, míg a legalacsonyabb eredmény 2015 elején született, amikor az érintettek kevesebb mint fele várt vastagabb “borítékot”.

Az idei felmérés részletes adataiból kiderül az is, hogy az állásban lévő fiatalok 14 százaléka bízik abban, hogy az inflációt meghaladó fizetésemelést kaphat. Ugyanakkor 59 százalékuk ennél kisebb emelkedésre számít. 22 százalékuk nem számol magasabb bérrel, a pesszimisták aránya pedig 5 százalékos, azaz minden huszadik fiatal szerint akár fizetéscsökkenés is előfordulhat.

 

Hiába a két számjegyű béremelés, ha magas az infláció

A 20-29 évesek fizetésére vonatkozó hivatalos adatok szerint a korosztály tagjainak nettó átlagkeresete 294 ezer forint volt 2022-ben.

Ez ugyan jelentős, 18 százalékos emelkedésnek felel meg az egy évvel korábbihoz képest, de az inflációs hatással együtt már árnyaltabb a kép: reálértéken ugyanis 3 százalékos volt a béremelkedés. A pénzintézet szakértői az idén 18,5 százalékos éves átlagos inflációval számolnak, tehát egy dolgozó fiatalnak legalább ekkora béremelést kellene kapnia, hogy a nettó reálbére pluszban maradhasson.

 

Fotó: Magnet.me/unsplash.com

 

SOCIAL MEDIA