A hideg időjárás és a fűtési szezon beálltával gyakran tapasztalhatsz a szokottnál is nagyobb mértékű párásodást otthonodban. Ilyenkor a levegő nedvességtartalma megemelkedik, a pára pedig – jellemzően az ablakok környékén – kicsapódik. Cikkünkben arró lesz szó, hogyan előzheted meg a párás levegő következtében kialakuló penészesedést.
A téli párásodás okai és veszélyei
A mosott ruhák beltérben történő szárítása, a főzés, a külső és a belső hőmérséklet közötti különbség mind-mind megnövekedett nedvességtartalmat és páralecsapódást eredményez a téli időszakban. Az ablakokon végigcsorgó vagy azok szélein, esetleg a párkányon megjelenő vízcseppeket könnyen letörölheted. Ám a falakra csapódó pára már sokkal keményebb dió. A fal felületének átnedvesedése penészesedést okoz, amely hosszú távon fokozott egészségügyi kockázatokkal, gyakori légúti megbetegedésekkel, allergiás, asztmatikus tünetek kialakulásával járhat.
A penész és a pára is makacs ellenfél
Az éktelenkedő penészfoltok kiiktatására számos praktika létezik. Vásárolhatsz például különféle penészölő vegyszereket, amelyekkel alaposan lemoshatod, átttisztíthatod az érintett felületet. Fontos azonban tudnod, hogy ez csak tüneti kezelés, hiszen a kiváltó okot, azaz a párásodást sajnos nem szünteti meg, így a penészfolt újra és újra meg fog jelenni.
Így teremts jó légkört otthonodban páramentesítő készülékkel
A páramentesítő készülékek a probléma forrását szüntetik meg azáltal, hogy folyamatosan mérik és optimalizálják otthonod páratartalmát. Ha az a határérték fölé csúszik, először lehűtik az adott helyiség levegőjét, kivonják annak nedvességtartalmát, majd ismét felmelegítik a levegőt, és melegen fújják vissza a szoba légterébe, így biztosítva otthonod kellemes hőmérsékletét és egészséges levegőjét.
A páramentesítők számos típusban és változatos kivitelben elérhetők, ráadásul könnyen mozgathatók, igény szerint áthelyezhetők egyik helyiségből a másikba. Mindenképp érdemes olyat választanod, amelyet kifejezetten lakó- és fűtött helyiségekbe ajánl a gyártó.
Ha a lakásban már megjelentek a penészfoltok, ezeket mindenképp távolítsd el a páramentesítő készülék használata előtt. Ellenkező esetben a penészgomba a folyamat során a levegőbe juthat.