Verseket és dalokat ír a ChatGPT, sőt bírósági ítéleteket is. Fenyegethet is hackertámadással, hiszen a kódok területén is otthonosan mozog. “Ezeknek a rendszereknek nincs etikai kontrolljuk, nincs igazságérzetük, nem megbízhatóak” – nyilatkozta a brüsszeli Politicónak Gary Marcus, a mesterséges intelligencia egyik szakértője.
“A mesterséges intelligencia gép, méghozzá nagyon hatékony” – mondta Dragos Tudorache liberális képviselő Romániából, akit egy másik képviselőtársával együtt azzal bízott meg az Európai Parlament, hogy gondozza a mesterséges intelligencia szabályozásával foglalkozó törvénytervezetet. Románia élen jár a mesterséges intelligencia alkalmazásában: nemrég a miniszterelnök bemutatta új tanácsadóját, Iont, “aki” a lakosság panaszaival foglalkozik a román kormányban – írja a HVG.hu.
A tagállamok vezetőiből álló Európai Tanács decemberben elfogadta a tervezetet, amely felhatalmazza az Európai Bizottságot arra, hogy összeállítson egy szabálykönyvet a kiberbiztonságról, az átláthatóságról és a kockázat menedzselésről a mesterséges intelligencia használatának esetében.
Februárban a jogszabálytervezettel megbízott két uniós parlamenti képviselő, a román Tudorache és az olasz Brando Benifei azt javasolta az Európai Parlamentben, hogy a magas kockázat kategóriájába helyezzék el a ChatGPT-t. Így akarják megakadályozni, hogy a mesterséges intelligencia álhírekkel árassza el az internetet. Az Európai Parlament jobboldali pártjai nem ennyire óvatosak: “a tervezett módosítás olyan rendszereket is magas kockázatúnak állít be, amelyek egyáltalán nem azok” – nyilatkozta a Politicónak Axel Voss néppárti képviselő.
A szakértők általában nem emiatt bírálják az új törvénytervezetet, hanem amiatt, mert csak a szöveges alkalmazásokat sorolja a magas kockázat kategóriába, holott ez más esetben is komoly gondot okozhat – teszik hozzá.
Mit gondol minderről maga a ChatGPT? A Politico megkérdezte az MI-t, amely így válaszolt: “Az Európai Uniónak fontolóra kellene vennie, hogy a magas kockázat kategóriába helyezze el a mesterséges intelligencia ilyen rendszereit, mert káros és félrevezető tartalmakat hozhatnak létre.” A ChatGPT tehát tisztában van azzal, hogy milyen veszélyes lehet, ezért ezt javasolta az Európai Uniónak, “hozzon létre felelősségteljes rendszert a mesterséges intelligencia fejlesztésének és felhasználásának szabályozására, olyan ellenőrző rendszert, amely állandóan felügyeli annak működését”.
Fotó: Emiliano Vittoriosi/unsplash.com