Itt a tavasz, ami azt jelenti, hogy egyre több időt töltünk kertjeinkben, ám ezzel párhuzamosan a kerti munkálatok is aktuálissá válnak, kertjeink és növényeink vízigénye is megnő. Mindez egyszerű műveletnek tűnhet, de mégsem az. Mikor és mennyi vizet locsoljunk? Mik a legnagyobb hibák, amelyeket a locsolás során elkövethetünk? Milyen eszközök segíthetnek növényeink nedvesen tartásában? Lehet „előre” öntözni? Hogyan lehet a leghatékonyabban tárolni az esővizet? A kerti locsolással kapcsolatos legfontosabb praktikákat Csikós Áron okleveles kertészmérnöktől tudtuk meg – hívja fel a figyelmet az áruház.
A jó idő beköszöntével a kertápolással kapcsolatos eszközök a Mall.hu webáruház kínálatának legkeresettebb szezonális termékei közé katapultálnak. A melegebbre forduló időszakban az ügyfélszolgálatra befutó érdeklődések során is megszaporodnak az ideális kerti praktikákkal, kertjeink és növényeink helyes öntözésével kapcsolatos kérdések. A nagyszámú érdeklődés miatt a webáruház szakértőhöz fordult, hogy a vásárlóin túl minél több emberhez eljuttathassa kertjeink okos, takarékos és praktikus ápolásának fortélyait.
A Mall.hu Csikós Áront, a Három Kertőr Kft. okleveles kertészmérnök szakértőjét kérdezte, aki szerint gyakran előforduló rossz gyakorlat a rendszeres, de kismértékű locsolás, mert a növények gyökérzónája így nem tud elégségesen átnedvesedni. A gyökerek ilyenkor a talaj felszíne felé törhetnek, ami miatt egy esetleges öntözés kimaradásakor még nagyobb baj lehet.
Csikós Áron: A locsolás során a teljes gyökérzónát áztassuk be, ami gyep és évelő növények esetében 10-15 cm, cserjéknél 15-25 cm, fák esetében pedig akár több mint 50 cm lehet. Ez utóbbi esetben még segítségünkre lehet a mélyebb talajrétegekben tárolt nedvesség is, a mélyebben gyökeresedő fák így akár rövidebb száraz periódusokat is könnyedén átvészelhetnek – figyelmeztet egyebek mellett.
Csikós Áron szerint nagy melegben, tűző napsütésben ne locsoljunk! Ez könnyen a levélzet megperzselődéséhez vezethet. Kánikula idején a kora reggeli és esti órák a legalkalmasabbak az öntözésre. Ilyenkor kisebb a párolgás is, azaz sokkal kevésbé pazaroljuk el a locsolt vizet – szól a számos praktikus tanács egyike.