Milyen szempontok alapján válasszunk középiskolát?

Hírek Kiemelt

Tavaly a középiskolai felvételit 81.759 nyolcadikos, 8.340 hatodikos és 5.230 negyedikes írta meg, hasonlóan sokan készültek idén is erre a megmérettetésre, amire szombaton került sor. Ezt követően a szülőknek és diákoknak meg kell jelölniük, hogy melyik a preferált középiskola, mit írnak a jelentkezési lapon az első helyre. A K&H Vigyázz, kész, pénz! pénzügyi vetélkedőn az elmúlt tanévtől kezdve már gimnazisták is részt vehetnek – összeállításunk szülői tapasztalatok alapján készült: vajon milyen szempontok mentén érdemes kiválasztani, hogy hol tanuljon tovább a gyerek? A vetélkedő szervezői a középiskolai felvételikkel való egybeesés miatt 10 nappal, január 31-ig meghosszabbítják a pénzügyi vetélkedő nevezési határidejét, hogy a felvételik után is legyen még a gyerekeknek ideje felkészülni a versenyre.

 

A gyerek érdeklődési köre és eredményei

Reál vagy humán beállítottságú, a természettudományok, a művészetek vagy a sport érdekli? Az érdeklődési kör mellett a tanulmányi eredmények is szűkítik a lehetőségeket – sajnos hármas-négyes eredményekkel sok iskola kiesik a listából.

 

Nyílt napok

A legtöbb intézmény nyílt napokon mutatja be mindennapjait, ekkor lehet megnézni a tantermeket, be lehet ülni pár tanórára, meg lehet ismerkedni az iskola oktatási módszereivel és iskolán kívüli tevékenységeivel. „Ilyenkor körbe lehet járni az iskolát is, meg lehet tudni akár a faliújságokról, akár a tanároktól, milyen versenyekre szoktak nevezni a diákok – hogy csak a tanulmányi versenyek vannak előtérben, vagy az olyan fontos tudásátadást jelentő versenyek is jelen vannak-e az iskola életében mint például a K&H Vigyázz, kész, pénz! pénzügyi vetélkedő” – mondja Horváth Magyary Nóra, a K&H Csoport kommunikációs ügyvezető igazgatója. A hat- és nyolcosztályos középiskolákba a legnagyobb a túljelentkezés, hogy pontosan melyik intézménybe mekkora, azt az Oktatási Hivatal honlapján lehet megkeresni.

 

Felkészülés

A korábbi évek összes felvételije megtalálható az oktatas.hu oldalon. Érdemes ezeket időre megcsináltatni, a feladattípusokat begyakoroltatni a gyerekekkel, hiszen így lehet rutint szerezni. A felvételi tesztben vannak kompetenciát, gondolkodást tesztelő feladatok – éppen ezért a K&H Vigyázz, kész, pénz! pénzügyi vetélkedő feladatai is sokat segítenek abban, hogy akár a felvételin nélkülözhetetlen készségeket játékos módon sajátítsák el a gyerekek. A korábbi évek tesztjeit látva, sok olyan feladat lehet, melyben jól hasznosíthatók a vetélkedőn tanultak, hiszen matematikából a tanultak mellett a tanulók problémamegoldó képességeit is nézik.

 

Mit várunk az iskolától?

Milyen jellegű tudást, milyen formában adjon át, milyen szellemben nevelje a gyerekeket? Ha egyes készségek elsajátítását nélkülözhetetlennek tartunk a sikeres élethez, akkor ennek szilárd alapjait már az iskolás években le kell tenni. Ilyenek lehetnek az iskolai keretek között zajló gyakorlati oktatások, az egészségügyi ismeretek, a pénzügyi edukáció, a környezet védelmét célzó ismeretek átadása, az iskolai szakkörök, prevenciós foglalkozások. Érdemes utánajárni, hogy ezekre a tényezőkre mennyire nyitott az iskola.

 

Versenyistálló vagy normális mennyiségű iskolai verseny

Bírja a gyerek a versengést, a kihívásokat, a megmérettetést? Minden versenyen el kell indulni vagy a gyerek választhat érdeklődési körének megfelelően? „A K&H Vigyázz, kész, pénz! pénzügyi vetélkedő éppen azért tanít játékosan, hogy az amúgy is leterhelt gimnazisták ne egy újabb száraz tantárgyi versenyt lássanak benne, hanem lehetőséget arra, hogy az életben használható tudást motiváltan szerezzék meg” – mondja Horváth Magyary Nóra, a vetélkedő zsűrielnöke.

Az iskola tanterve további kérdésekre is választ adhat: kiderülhetnek belőle az osztálylétszámok, a kompetenciamérések eredményei, a nyelvoktatás szintje és intenzitása.

A fentieket érdemes minden iskolaválasztás előtt álló gyereknek és szüleiknek meggondolni – ezt javasolják azok a szülők, akiknek gyereke már túl van ezen a fontos megmérettetésen. A kompetenciák fejlesztésében nagy szerepe van a K&H Vigyázz, kész, pénz! pénzügyi vetélkedőnek is, hiszen a tudatosság, a pénzügyekben való eligazodás olyan készséget nyújt, melyet iskolai oktatás keretein belül nem lehet teljes mértékben elsajátítani. A 10. alkalommal induló pénzügyi vetélkedő jelentkezési határidejét most a szervezők 10 nappal meghosszabbították, hogy a középiskolába felvételizők is nyugodtan részt tudjanak venni a megmérettetésen – így január 31-ig várják a nevezéseket.

SOCIAL MEDIA