Már lehet jelentkezni a 2022-es Moholy-Nagy László Formatervezési Ösztöndíj pályázatra

Hírek

Megnyílt a jelentkezés a 2022. évi Moholy-Nagy László Formatervezési Ösztöndíj pályázatra. A legalább 900 ezer forint értékű ösztöndíjra 2022. április 4-ig jelentkezhetnek azok a szakirányú diplomával (BA, BSc, MA, MSc) rendelkező designerek, akik még nem töltötték be 35. életévüket.

 

A 34 éve alapított Moholy-Nagy László Formatervezési Ösztöndíj célja, hogy segítse a fiatal formatervezők szakmai fejlődését, piacra lépését, elhelyezkedését vagy akár saját márkájuk megalapítását – ezzel is hozzájárulva a magyar tárgy- és környezetkultúra fejlesztéséhez, a hazai gazdaság versenyképességének növeléséhez. A féléves program szakmai támogatást, mentorációt, vállalati együttműködést, védett környezetű piaci tapasztalatot nyújt a pályakezdőknek. Az egykori ösztöndíjasok közül többen oltalommal is rendelkeznek. Az Európai Unió Szellemi Tulajdoni Hivatala adatai szerint a közösségi formatervezésiminta-oltalmi bejelentések száma évről évre emelkedik. A Magyarországra is kiterjedő hatállyal benyújtott közösségi bejelentések száma 2020-ban több mint 30 ezer, az azokban foglalt minták száma pedig több mint 99 ezer volt. Ezek a számok is egyértelműen azt mutatják, hogy a hazai iparnak nagy szüksége van a formatervezőkre” – emelte ki a felhívás kapcsán Pomázi Gyula, a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala és a Magyar Formatervezési Tanács elnöke.

A korábbi években is számtalan izgalmas projekt született az ösztöndíjprogram támogatásával. A program keretében tervezte meg Fogarasi Demeter a fenntarthatóságot és a sorozatgyártást egyaránt szem előtt tartó biokompozit bútorait, amelyek kortalan eleganciájukkal bármilyen enteriőrben megállják a helyüket. Szintén ösztöndíjat nyert 2019-ben Szalai Veronika, a Kubus 2.0 konstrukciós játék megálmodója, amely egyszerre épít a felhasználó fantáziájára a fények játékára és a tükröződésekre. Ma már mind a két tárgy oltalomszerzés alatt áll. Az ösztöndíjprogramban az ösztöndíjasok ingyenes iparjogvédelmi és szerzői jogi továbbképzésben is részesülnek. A Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala kiemelten fontosnak tartja a szemléletformálást, hogy a fiatal magyar designerek is megismerjék, miért fontos az IP-védelem, hosszú távon milyen előnyökkel jár, ha tudatosan védik termékeiket.

A design szerepe a gyökeresen átalakult az elmúlt néhány évtizedben egyrészt a globális gazdasági, politikai társadalmi átalakulások, másrészt a minden rendszert újraértelmező digitalizációs technikai forradalom révén. Miközben a designer kezében levő lehetőségek megsokszorozódtak, ezzel párhuzamosan nemcsak a kompetenciái, de a felelőssége is minden korábbinál nagyobb és szerteágazóbb” – hangsúlyozta Harmati Hedvig DLA, az ösztöndíjbizottság elnöke.

A pályázatok elbírálásának szempontjai a pályázó szakmai alkalmassága, felkészültsége és a formai követelmények betartása mellett: a program újszerűsége, hazai és nemzetközi relevanciája; szakmai és pénzügyi megvalósíthatósága, versenyképessége; várható eredménye, szakmai, társadalmi és gazdasági jelentősége, valós problémafelvetésen alapulása és komplex megoldás kínálása a fenntarthatóságot szem előtt tartva.

Idén is lehetőség nyílik arra, hogy az önálló tervezői vagy kutatási projekt mellett a jelentkezők gyártói együttműködésben kiírt témákban is pályázzanak. A Herendi Porcelánmanufaktúra Zrt. által kiírt témában olyan, a lakókörnyezetbe illő egyedi lakberendezési dísztárgyak tervezése a feladat, melyek a hagyományos herendi jegyeket magukon hordozva, megjelenésükben megfelelnek a mai kor elvárásainak és ízlésvilágának.

Szakmai partnerként a MAFORM is csatlakozik a programhoz, így az általuk megadott két feladatból is lehet választani. A „távmunka” témakörében arra keresik a választ, hogy milyen hatása lehet hosszú távon a kényszerű, otthon végzett munkának a társadalmunkra, tárgykultúránkra és szokásainkra. A másik feladatkiírásuk a „blockchain a mindennapokban” címmel a kriptovalutákat és blokklánctechnológiát járja körül, ugyanakkor itt is elvárás, hogy a megtervezett tárgynak vagy szolgáltatásnak valós igényhez vagy szükséglethez kapcsolódó problémára kell választ adnia.

A pályázatokat idén is neves szakmai zsűri bírálja el, a bírálóbizottság tagjai Harmati Hedvig DLA textiltervező, az ösztöndíjbizottság elnöke, Rejka Erika DLA keramikusművész, Csordás Zoltán tervezőgrafikus, Hosszú Gergely designer, Kele Ildikó kötött anyag- és öltözéktervező, Mascher Róbert DLA formatervező, Dr. Somogyi Krisztina építettkörnyezet-kutató, Wilheim Gábor a Fabunio elnöke lesznek.

Az ösztöndíjprogram meghirdetéséről és lebonyolításáról a Magyar Formatervezési Tanács Irodája gondoskodik, finanszírozója a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, valamint a Herendi Porcelánmanufaktúra Zrt.

Az ösztöndíj pályázat részletes kiírása ezen a linken érhető el.

https://www.sztnh.gov.hu/hu/testuletek/mft/nemzeti-dijak-osztondijak/moholy-nagy-laszlo-formatervezesi-osztondij

A pályázatokat 2022. április 4-ig várja a Magyar Formatervezési Tanács Irodája, elektronikus úton a moholyosztondij@hipo.gov.hu email címen.

https://www.youtube.com/shorts/iLdaE9uYSzg

 

Fotó: Thaler Tamás, Wikipedia Commons

 

 

SOCIAL MEDIA