Magyarországon közel egy millió embert érint veseprobléma

Hírek

A vese kulcsszerepet játszik az anyagcserefolyamatokban, valamint a só- és vízháztartás szabályozásában. Szűrésére mégis kevesen fordítanak megfelelő figyelmet, hazánkban minden tizedik ember szenved veseproblémában.

 

A hidratáció támogatójaként a Szentkirályi Magyarország a Szent Margit Kórházzal együttműködve hívta fel a figyelmet a megelőzés fontosságára a vese világnapján ingyenes tanácsadás és szűrővizsgálat keretén belül, a vállalat pedig ásványvízadománnyal is segítette a programon résztvevők hidratációját.

Egészségünk megőrzése érdekében kortól függetlenül elengedhetetlen a kellő odafigyelés és elővigyázatosság. A vesebetegségek esetében az alábbi öt tanács betartásával jelentős mértékben csökkenthetjük azok kialakulásának kockázatát.

  1. Látogassunk el évente egyszer szűrővizsgálatra!

Az egészséges vese megőrzésében kulcsfontosságú a rendszeres, évenkénti szűrővizsgálat. Segítségével képet kaphatunk egészségügyi állapotunkról, valamint a korai felismerés jelentős tényező lehet egy esetleges elváltozás hatékony kezelésében. A megelőzés népszerűsítésére tartott nyílt napot a Budapesti Szent Margit Kórház a Szentkirályi Magyarország támogatásával, melynek keretén belül ingyenes táplálkozási tanácsadáson, vércukormérésen és vizeletvizsgálaton volt lehetőségük részt venni a látogatóknak.

  1. Hidratáljunk!

A vese optimális működéséhez egy felnőtt ember számára napi 1,5-2 liter folyadék, elsősorban víz, alacsonyabb ásványianyag-tartalmú (500 mg/liter) ásványvíz vagy tea fogyasztása ajánlott. Ez a mennyiség elengedhetetlen ahhoz, hogy a vesék megszabaduljanak a felhalmozódott méreganyagoktól és felesleges sóktól, ezáltal csökkentve a vesebetegségek kialakulásának kockázatát.

  1. Ügyeljünk a vérnyomásunkra!

A kezeletlen magas vérnyomás számos betegég kiváltó tényezője, de kevesen tudják, hogy a vesebetegségekhez és vesekárosodáshoz is gyakran hozzájárul. Érdemes időről-időre ellenőrizni vérnyomásunkat és életmódunkkal – például rendszeres testmozgással – támogatni a szív- és érrendszerünk egészségét. Ha rendszeresen magas értékeket mérünk, forduljunk orvoshoz.

  1. Étkezzünk mértékkel és változatosan!

Az egészséges és változatos táplálkozás az általános jóllét egyik legfontosabb feltétele, hozzájárul a túlsúly vagy az étkezéssel összefüggő cukorbetegség elkerüléséhez, melyek hosszú távon a vese egészségére is negatív hatással lehetnek. Napi sóbevitelünk csökkentése például nagyban hozzájárul vesénk egészségéhez. Az ajánlott nátriumbevitel napi 5-6 gramm (körülbelül egy teáskanálnyi) sót jelent, amelybe beletartozik a készételekben már megtalálható mennyiség is. A sófogyasztás korlátozásának egyik legegyszerűbb módszere az ételek otthoni, friss alapanyagokból való elkészítése.

  1. Semmi cigaretta, és alkohol is csak mértékkel!

A dohányzás és a túlzott alkoholfogyasztás nagy eséllyel járul hozzá a vesebetegségek kialakulásához, így elhagyásukkal sokat tehetünk vesénk egészségéért.

 

Photo by Robina Weermeijer on Unsplash

 

SOCIAL MEDIA