2020-ban a koronavírus-járvány ellenére is fellendülésnek indult a hazai vállalati összeolvadások és felvásárlások (M&A) piaca– mutat rá az EY M&A Barométer elemzése, ami 2010 óta minden évben összesíti a nyilvános hazai akvizíciókat. Magyarországon mintegy 105 lezárt ügyletet regisztráltak tavaly, a tranzakciók becsült összértéke pedig meghaladta az 5,69 milliárd dollárt (1680 milliárd forintot). A legvonzóbb befektetési célpontnak a technológiai és az ingatlanszektorban tevékenykedő vállalatok bizonyultak
Hazánkban az elmúlt évben összesen 105 felvásárlási tranzakciót hoztak nyilvánosságra, ami 4 százalékos bővülést jelent a 2019-es adatokhoz képest. Mindeközben a M&A-piac becsült értéke 7,5 százalékos emelkedéssel 5,69 milliárd dollárra nőtt.1 2020-ban az akvizíciók pénzügyi adatait az esetek 32 százalékában hozták nyilvánosságra, ami az egy évvel korábbi aránnyal (19%) összevetve látványos előrelépést mutat. A vizsgált időszakban 7 ügylet haladta meg a 100 millió dollárt, míg az ez alatti tranzakciók értéke átlagosan 16 millió dollárra becsülhető.
A befektetők számára a technológiai szektor számított a legvonzóbb területnek Magyarországon, ahol összesen 22 tranzakciót jelentettek be, köztük a Netrisk.hu, az Innobyte és a Barion Payment felvásárlását. Ugyancsak kedvelt célpont volt az ingatlanpiac (19 ügylet), valamint a járműipari és közlekedési szektor (8 ügylet) is.
„A döntéshozók már a válság utáni időszakra készülnek a felvásárlásokkal, ehhez pedig minden feltétel adott számukra. Magyarország ugyanis a finanszírozási lehetőségek különösen széles skáláját kínálja azoknak a közép- és nagyvállalatoknak, amelyek akvizíciók révén kívánnak terjeszkedni” –– hangsúlyozta Dr. Vaszari Péter, az EY Stratégia és Tranzakciós Tanácsadás Üzletág vezetője. – Az EY minden ötödik tranzakcióban, összesen 19 lezárt ügyletben vett részt 2020 folyamán vezető tanácsadói, pénzügyi, adóügyi vagy jogi átvilágítási területeken. Tapasztalatunk szerint a felvásárlások elsődleges célja a lehetséges válásoknak jobban ellenálló, „válságbiztosabb” portfólió létrehozása, valamint új képességek, például technológiai tudás megszerzése, azok erősítése. Az idei évben további bővülésre számítunk, amelynek feltételeit többek között a relatív olcsón elérhető, a részvények vásárlásához és az adósságok finanszírozásához rendelkezésre álló források biztosítják” – tette hozzá.
Az elmúlt évben a hazai felvásárlások és összeolvadások több mint felénél (53%) belföldi társaság volt a vevő, a külföldi befektetők aránya alig érte el a 29 százalékot. A magyar vállalatok által külföldön végrehajtott akvizíciók részaránya 2019-hez képest némi növekedést (1%) ért el. Ez utóbbi tranzakciók során szerezte meg az az MVM Magyar Villamosművek Zrt. az Innogy társaságot, az Optimum Alapok a Globe Trade Centert, és ide tartoznak a Cordia lengyelországi ügyletei is. A kockázati és magántőke társaságok különösen aktívak voltak tavaly, így ez idő alatt együttesen 22 üzletet kötöttek.
Fotó: Hunters Race, Unsplash