Úgy tűnik, felvillant egy halvány reménysugár azzal kapcsolatban, hogy a jövő évre eredetileg belengetett 3,2 százalékos nyugdíjemelés inkább 4,1 százalékos legyen – írta közleményében a Nyugdíjas Parlament elnöke, Karácsony Mihály, akit a 24.hu munkatársai kérdeztek meg arról, miből olvasta ki, hogy erre lenne esély.
Ha a költségvetési törvény nem is került még az Országgyűlés elé, az adótörvények tervezetét Varga Mihály már október 29-én benyújtotta, és ebben szerepel egy eddig nem alkalmazott újdonság, ha úgy tetszik, innováció: 2025-től minden évben inflációkövető adóemelés lenne a szeszes italok, a dohánytermékek és az energiatermékek, az üzemanyagok tételes jövedéki adójánál, a gépjárműadónál, valamint a regisztrációs adónál is. Azt is meghatározták, hogy az előző évi júliusi éves infláció mértékével kellene emelni a következő évben az érintett adókat. Mivel idén júliusban 4,1 százalékos volt az éves infláció (ez volt a legmagasabb érték eddig 2024-ben), így azoknál az adóknál, amelyeknél már januártól alkalmazni kell az inflációkövető emelést, ennyivel emelkedhetnek az adók.
Az automatikus inflációkövető adóemelés a termékek viszonylag jelentős körét érinti, köztük olyan termékekét is, amiket a nyugdíjasok is vásárolnak, de áthúzódó hatásokra is lehet számítani, például nem kizárt, hogy a közlekedést sújtó adóemelések költsége megjelenhet a termékek árában is.
Innen ered a Nyugdíjas Parlament elnökének, Karácsony Mihálynak a felvetése, miszerint
A nyugdíjakat jelenleg nem a tényleges inflációs adat alapján emelik, hanem jogszabály által a költségvetésben a következő évre tervezett inflációhoz kötik a mértékét. Ha ezt meghaladja a várható infláció, akkor normál rendben novemberben van korrekció, lezárásként viszont nincs a tényleges egész éves tényinfláció alapján. Vagyis a kormány tévedhet előre a nyugdíjasok kárára is.
Karácsony szerint az automatikus inflációkövető adóemeléssel megnyílt annak lehetősége, hogy a jövő évi nyugdíjemelés a korábban kiszivárogtatott 3,2 százalék körüli helyett, 4,1 százalékos legyen. Kiszámolta, hogy egy jelenlegi 233 526 forintos átlagos összegű öregségi nyugdíjnál 7473 forintot jelentene a 3,2 százalékos nyugdíjemelés, míg ha az automatikus inflációkövető adóemelés mintájára a tavaly júliusi inflációt vennék figyelembe, akkor 9575 forint lenne az átlagos emelés, azaz havi 2102 forintot (évi 25 224 forintot) nyerhetne ezzel, akinek átlagos összegű a nyugdíja.
Photo by leah hetteberg on Unsplash