Közel 20%-kal csökkent a gáz ára a tőzsdén

Hírek

Három nap alatt, péntek reggelig, 17%-kal zuhant az Európában irányadó holland TTF-en a gázár, amelyben jelentős szerepe lehet annak, hogy előtte történelmi csúcsra ugrott a spekulatív nettó gázvételi pozíciók darabszáma, amelyek egy részét a jelek szerint hirtelen zárni kezdték a befektetők – írja a Portfolio.hu.

 

Elképzelhető, hogy ezt szándékosan akarták elérni vezető európai döntéshozók, ezért meglebegtették a sajtóban, hogy visszatérhet a gázársapka Európában, illetve lazíthatják a kötelező gáztároló feltöltési célokat. Utóbbira építve sok spekulatív szereplő halmozhatott fel pozíciókat, tudva, hogy a tagállamoknak bármi áron el kell érni a célokat, most azonban ez a hit meginoghatott, elindítva a pozíció zárási hullámot. Ezt akár fel is erősítheti a meginduló amerikai-orosz tárgyalás az ukrajnai békéről. Pénteken reggel 50 euró/megawattóra alá bukott a gázár, de ez még mindig nagyon magas, a 2010-2020 közötti évtized átlagának a 2,5-szerese.

Az ellátási nehézségek jól ismert tényezők, elég csak az orosz gázimport kiesésére, az LNG-ért folytatott versenyre vagy a hidegebb időjárás miatt gyorsan apadó gáztárolókra gondolni. Ezzel szemben a spekuláció hatása kevésbé közismert, pedig jelentős szerepet játszik az ármozgásokban. A spekulatív tőke a gázpiacon olyan pénzügyi befektetők és kereskedők által mozgatott pénz, amely nem a tényleges földgázfogyasztáshoz kötődik, hanem kizárólag az ármozgásokból származó nyereségre épít.

Fontos megjegyezni, hogy létezhet egy alternatív forgatókönyv is és a piac önmagát is korrigálhatja. Ennek egyik kulcseleme, hogy a jelenleg jelentős long pozíciókat tartó befektetők olyan piaci helyzetbe kerüljenek, amely ezen ügyletek zárására kényszeríti őket. Ez akkor következhet be, ha a földgáz ára jelentősen esik a mostani szintekhez képest, mivel ebben az esetben a spekulánsok nyitott pozíciói veszteségbe fordulnak, így kénytelenek lesznek lezárni azokat.

Ez egy úgynevezett stop-loss hatásként is ismert jelenséget indíthat el: a pozíciózárások újabb eladási nyomást generálnak, ami tovább gyorsíthatja az árak csökkenését. Az ukrajnai háború lezárása is reményt kelthet a helyzet javulására. Ha a Trump elnök által bejelentett tárgyalások sikerrel zárulnak és a konfliktus rendeződik, elvben megnyílhat az út az orosz földgáz vezetékes visszatéréséhez Európába.Ez azonban korántsem garantált, mivel az Európai Unió tagállamainak és Ukrajnának egy olyan politikai döntést kellene meghozniuk, amely ellentétes az eddigi irányvonallal. A fegyveres konfliktus kitörését követően az egyik legfontosabb célként jelent meg, hogy megszűnjön az orosz energiahordozóktól való függés. Ráadásul szembe menne azzal a Trump-stratégiával, amely minél több amerikai olajat és gázt adna el az EU-ban is.

További részletek a Portfolio.hu cikkében.

Fotó: Kwon Junho, Unsplash

SOCIAL MEDIA