Ilyen csúcsra még nem jutott magyar lakóház

Hírek

BREEAM Excellent minősítést kapott a FOKA-öbölben épülő DANUBIO ingatlanfejlesztés terve

A legmagasabb szintű, egyben legismertebb nemzetközi környezetvédelmi szabvány, a BREEAM Excellent (Kiváló) minősítését kapta tervezési fázisban a Duna-parton épülő DANUBIO projektSomfalvi Péter fejlesztőnek, egy korábbi irodaház fejlesztés után, a DANUBIO már a második olyan projektje, amely ebben a magas rangú elismerésben részesült, és az első olyan lakóingatlan Magyarországon, amelynek terve megfelel egy független szervezet, a Brit Építési Kutatóintézet (BRE) környezettudatos épületminősítési rendszere által támasztott szigorú fenntarthatósági követelményeknek. Az építészeti koncepciót jegyző, Turányi Bence vezette T2.a Építésziroda építészei és szakági tervezői 2016 decembere óta dolgoztak azon, hogy az épület tervével a minősítés követelményeinek megfeleljenek. A terv minősítése után a megvalósítási fázisban a környezettudatos kivitelezés melletti elkötelezettségét már bizonyított fejlesztőnek és a tulajdonosoknak lesz komoly szerepe abban, hogy a ház a kritériumoknak megfelelően készüljön el 2019. második félévében.

A Brit Építési Kutatóintézet (BRE) környezettudatos épületminősítési rendszere, a BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assesment Method) a legelismertebb a világ önkéntességen alapuló, környezettudatos épületminősítési módszerei közül, amelyek nemzetközi szinten is összehasonlíthatóvá teszik a minősített ingatlanokat.

A minősítésnek megfelelt (Pass, 30%), jó (Good, 45%), nagyon jó (Very Good, 55%), kiváló (Excellent, 70%) és kiemelkedő (Outstanding, 85%) fokozatai vannak. A Budapest északi részén, a XIII. kerületben a FOKA-öböl és a Rákos-patak között épülő DANUBIO a Kiváló minősítéssel olyan nemzetközi lakóingatlan-fejlesztésekkel került egy platformra, mint a londoni 13-17 White Hart Lane, a Quadrant 4, vagy a alicantei Villa Moraira.

A szervezet most először adta nevét egy magyar lakóingatlanhoz, mely egyedülálló fekvése és építészeti koncepciója alapján is elkülönül a várost jellemző lakóépület fejlesztésektől. A T2.a Építésziroda már a tervezés során figyelembe vette, hogy a BREEAM minősítés feltételei minél szélesebb körben részei legyenek a koncepciónak. Mivel tervezési fázisban a megcélzott kreditek több mint 70 százalékát teljesítette a projekt, kiérdemelte a BREEAM Excellent tanúsítványt.

A gyakorlatban ez az alapvetőnek tekinthető szelektív hulladékgyűjtésen és a megújuló energiaforrások használatán kívül többek között azt jelenti, hogy a DANUBIO vállalta, hogy már a kivitelezés fázisában sem pazarló beruházás: az energiafogyasztást és a vezetékes vízfogyasztást folyamatosan mérik, az értékeket kijelölt fenntarthatósági tanácsadó ellenőrzi. A fenntartható használat érdekében a kivitelezés végére kézikönyv készül, az épülethasználó tulajdonosok oktatást is kapnak. Helyszínspecifikus közlekedési stratégia biztosítja a terület szerves kapcsolódását a város szövetéhez. A lakók elégedettségét a hőkomfortra, a szellőzésre és a világításra vonatkozóan külön is mérik majd a használat első három évében. A tanúsítvány garancia arra is, hogy a tervek szerint a beruházás a helyszín ökológiai értékét jelentősen növeli, miközben a környezetre gyakorolt káros hatások szigorú határértékeknek felelnek meg.

A független brit szervezet szempontrendszere szerint végzett minősítés fő témakörei a menedzsment, egészség és közérzet, energia, közlekedés, vízhasználat, anyaghasználat, hulladék, területhasználat, ökológia és szennyezés. A témakörökön belül pontok (kreditek) szerezhetők a meghatározott feltételek teljesítésével. A minősítés két – tervezési és megvalósulási – fázisban történik.

A DANUBIO adatokban

Budapest XIII. kerületében a FOKA-öböl és a Rákos-patak között épül a Duna-parti építészet egyik legkorszerűbb és legkarakteresebb beruházása, a DANUBIO. A területnek közvetlen kapcsolata van a Duna főágával és az FOKA-öböllel, valamint a Rákos-patakkal is. A DANUBIO olyan épület lesz, melyben szinte az összes lakás a Dunára is néző, a beltér szerves folytatásaként funkcionáló, nagy méretű, fedett külső térrel rendelkezik. A beruházó vállalta a kapcsolódó közterületek teljes tájépítészeti rendezését, valamint közhasználatú vízparti sétány és plázs kialakítását az öböl déli oldalán. A fenntartható- és környezettudatos fejlesztés jegyében a DANUBIO a jelenlegi lakóépület fejlesztések közül Magyarországon egyedülálló műszaki tartalommal valósul meg.

SOCIAL MEDIA