Hegedűs D. Géza lett a Nemzet Színésze

Hírek

A Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművész, rendező, egyetemi docens, érdemes és kiváló művészt a július 30-án elhunyt Király Levente helyére választották maguk közé a Nemzet Színésze címet jelenleg viselő művészek – írja a fidelio.hu.

 

Hegedűs D. Géza Ibrányban született 1953-ban. Középiskolai tanulmányait Debrecenben végezte, ahol építészeti technikumba járt, de már akkor a mozi és a színház világa vonzotta igazán. A Színház- és Filmművészeti Főiskolán Horvai István osztályában végzett 1975-ben, majd a Vígszínházhoz szerződött, ahol azóta is a társulat tagja.

„A Vígszínház történetére úgy tekintek, mint egy természetes folyamatra, ami 127 évvel ezelőtt kezdődött, és azóta örökítik át egymásnak az itteni szellemiséget mindazok, akik ehhez az épülethez valaha is tartoztak” – fejtette ki tavaly, a Fideliónak adott születésnapi interjúban.

Először a Harmincéves vagyok című musicalben tűnt ki énekhangjával és impulzív jelenlétével, majd következtek a súlyosabb, összetettebb karakterek. Emlékezetes alakítása volt Kleist Homburg hercegének melankolikus, veszteségre kárhoztatott fiatalembere, a Kőműves Kelemen bűnössé vált idealista akarnoka, a csupa iróniával és gyengédséggel teli Barrabás B. Barrabás és a Révész A Padlásból vagy a tragikus igazságokkal szembesített Fiú Nádas Péter Találkozásából. Pályájának meghatározó szerepe lett Ibsen Nórájában Torvald, ahogy később az Úrhatnám polgár erőszakos családi diktátora, Az ünnep és az Augusztus Oklahomában bűnös apafigurája, de ikonikus alakításai közé sorolható A revizor Polgármestere is.

1987 óta tanít a Színház- és Filmművészeti Egyetemen, amelynek rektorhelyettese. 1992-ben elvégezte a rendező szakot is. 2000-ben megszerezte a DLA fokozatot is. Rendezőként olyan nagysikerű produkciók fűződnek a nevéhez, mint A dzsungel könyve, a Sógornők, az Egy csók és más semmi vagy a Katharina Blum elveszett tisztessége.

Művészeti alkotótevékenységét számtalan díjjal és rangos kitüntetéssel ismerték el. A Jászai Mari-díjat 1980-ban, az Érdemes Művész kitüntetést pedig 1989-ben kapta meg. A Vígszínház Hegedűs Gyula-emlékgyűrűjét 1982-ben, a legjobb alakításért járó Ajtay–díjat pedig hétszer nyerte el. 2006-ban Harsányi Zsolt-emlékdíjjal jutalmazták. 2007-ben Kiváló Művész lett, és Örökös Tagság kitüntetést kapott. 2008-ban Gundel Művészeti Díjjal és Roboz Imre Művészeti Emlékdíjjal ismerték el gazdag pályáját. 2009-ben megkapta a Kossuth-díjat is. 2013-ban a XIII. kerület díszpolgára lett, 2015-ben elnyerte a Gábor Miklós-díjat a Vígszínház Julius Caesar című előadásának címszerepében nyújtott alakításáért, 2017-ben Prima Díjjal tüntették ki – írják.

 

Fotó: Dömölky Dániel / Vígszínház

 

SOCIAL MEDIA