Naponta legalább 8 órát töltünk a munkahelyünkön, ezen időszakban pedig folyamatosan teljesítenünk kell. Ez gyakran nem egyszerű, hiszen a kollégák jelenléte, a zaj, a neonfények vagy egyszerűen a stressz miatt nem tudunk koncentrálni, és arra fókuszálni, amire kellene. Ez az állapot hosszú távon jelentősen csökkentheti a hatékonyságunkat, sőt, még az egészségünkre is negatívan hathat, érdemes tehát megoldást találni. Szerencsére sokszor elég néhány apró szokás bevezetése ahhoz, hogy jobban érezzük magunkat a munkaidő alatt, és könnyebben vegyük a mindennapi akadályokat – ismerjük meg a legfontosabbakat.
1. Kezdjük jól a napot
Nem lehet elégszer hangsúlyozni azt, hogy mennyire fontos egy jól szervezett reggeli rutin. Ha a napunk kapkodással, stresszesen indul, érthető, hogy már a délelőtti órákban sem találjuk a munkakedvünket, délutánra pedig teljes mértékben kimerülnek a tartalékaink.
Érdemes tehát egy kicsit korábban felkelni, és nyugodtan, kényelmesen felkészülni az előttünk álló napra: végezzünk el néhány nyújtógyakorlatot vagy tegyünk egy rövid sétát, fogyasszunk el egy finom, tápláló reggelit, és hagyjunk magunknak pár percet arra, hogy egy bögre tea vagy kávé mellett átgondoljuk a napunkat – az eredményt azonnal érezni fogjuk.
2. Folyamatosan hidratáljunk
Az agyunk megfelelő működéséhez vízre van szükség – már a kisebb fokú dehidratáltság is csökkentheti a koncentrációt, ráadásul kellemetlen fejfájást okozhat, ami tovább rontja a teljesítményünket. Érdemes mindig az íróasztalon tartani egy nagy pohár vizet, így nem felejtjük el, hogy időnként kortyoljunk belőle – akkor is, ha nem érezzük magunkat szomjasnak. A víz mellett jótékony hatásúak lehetnek a gyógynövényes teák is, melyek – ha jól választjuk meg őket – még nyugtató hatással is lehetnek ránk.
3. Gondoljuk át, mit eszünk
Könnyen lehet, hogy délelőtt még remekül koncentrálunk, miután azonban elfogyasztottuk az ebédet, azonnal álmosság tör ránk, melytől órákon keresztül sem tudunk megszabadulni. Ez akkor jellemző, ha nehéz, zsíros ételeket fogyasztunk, érdemes tehát inkább a könnyed, fehérjében és rostban gazdag fogásokat választani, melyek energiát adnak, de nem okoznak fáradtságot. Tökéletes ebéd lehet egy saláta hússal vagy sajttal, egy könnyű zöldséges tészta vagy ha nagyon kevés időnk van, egy teljes kiőrlésű gabonából készült péksütemény.
Ha egy kicsit érzékenyebb a gyomrunk, vagy egy közös munkahelyi ebéd során nem tudtuk kikerülni a nehezebb ételek fogyasztását, érdemes szétnézni az emésztést segítő étrend-kiegészítők között is, melyek ilyenkor gyors segítséget nyújthatnak a kellemetlen tünetek elhárításában.
4. Mozgassuk át magunkat
Talán meglepően hangzik, de az ülőmunka az egyik legnagyobb kihívás, amivel testünk szembenézhet. A folyamatos mozdulatlanság merevvé teszi az izmokat, de a gerincet is megterheli, így könnyen lehet, hogy idővel megjelenik és állandósul a derékfájás is. Érdemes tehát óránként legalább néhány percre felállni, sétálni egyet az irodában, esetleg elvégezni pár egyszerű tornagyakorlatot, de ha erre lehetőségünk van, időnként egy kicsit állva is dolgozhatunk – ehhez persze egy megfelelő asztalra is szükségünk lesz.
A rendszeres testmozgás, így a tempósabb séta, a kerékpározás vagy bármely sport űzése szintén segít az energiaszint fenntartásában, javítja a hangulatot, és elősegíti a jó alvást is, amely kulcsfontosságú ahhoz, hogy másnap is megfelelően fókuszáljunk.
5. Teremtsünk rendezett környezetet
A munkakörnyezet, így elsősorban az íróasztal állapota jelentősen befolyásolja mind a hangulatunkat, mind a teljesítményünket. A zsúfolt, rendezetlen asztal könnyen stresszt idézhet elő, míg egy letisztult, személyre szabott tér segíthet a fókuszálásban. Minimalizáljuk az elöl tárolt, felesleges tárgyak számát, de helyezzünk ki néhány olyan elemet, ami örömet okoz, például egy növényt vagy egy családi fényképet.
Az apró szokások is segíthetnek
A fókusz és a jó közérzet nem feltétlenül a teljes életmódváltáson, sokkal inkább az apró, következetesen alkalmazott szokásokon múlik. Ezek szerencsére egyszerűen beilleszthetők a napi rutinba, még a legzsúfoltabb munkanapokon is. Legyen szó az emésztést segítő táplálkozásról, egy rövid sétáról vagy a rendrakásról – minden apróság számít. És minél többet alkalmazunk közülük, annál könnyebb lesz megőrizni az egyensúlyt a munkahelyi kihívások közepette is.