Az iskolakezdéssel együtt érdemes az új tanévre szóló kiadásokat a diákoknak megtervezni, lehetőleg a szülőkkel közösen.
Amint egy vállalat életében is minden új évben költségvetést kell készíteni, ugyanígy tanácsos iskolakezdéskor a gyerekek, diákok heti, havi rendszeres kiadásait is megtervezni. Bár az elmúlt hetekben a gyerekeknek, szülőknek egyaránt sűrű volt az „órarendje”, ám mindenképpen érdemes sort keríteni a pénzügyi tervezésre – közölte a K&H annak apropóján, hogy október közepén ismét elindul a K&H Vigyázz, kész, pénz! diákoknak megrendezett pénzügyi vetélkedő következő szezonja.
Egy nyári felmérés szerint a szülők 28 százaléka ad fix összegű zsebpénzt a gyerekének Magyarországon, ám a többség még mindig készpénzben teszi ezt. Pedig ma már 14 éves kortól lehet bankszámlát nyitni a fiataloknak, akik számára így jobban követhetővé válnak a kiadások, és bankkártyával, okostelefonnal is tudnak fizetni. Ezek az elektronikus fizetési megoldások biztonságosabbak a készpénzes verziónál. Hiszen PIN-kód, képernyőzár kell a feloldásukhoz, ha pedig bekövetkezne a baj és elveszik a kártya vagy a telefon, a pénz akkor is biztonságban marad, míg a készpénzre ez nem igaz. Ezért is fontos, hogy a szülők megmutassák a mindennapos digitális bankolás lehetőségeit, különösen a gyerekek számára leginkább kézenfekvő mobilbankolást, valamint a biztonságos kártyahasználatot és okos fizetést.
Ráadásul már ilyen fiatalon megtakarítási számlát is nyithatnak a szülők a gyerekeknek, amivel spórolóhatnak a komolyabb kiadásaikra, ajándékaikra. Ha belefér a családi kiadásokba, akkor a takarékoskodásra való ösztönzésként fel lehet ajánlani a gyereknek, hogy amennyiben a hónap végén marad a zsebpénzből, akkor a szülők megduplázzák, megtriplázzák azt az összeget. Itt érdemes megvitatni velük azt is, hogy milyen nagyobb értékű eszközt, játékot szeretnének majd megvásárolni a jövőben.
Fenntartható megoldások
A fiataloknak azért érdemes bankszámlát nyitniuk és elektronikusan – bankkártyával, okostelefonnal, okosórával – fizetniük, mert így a gazdaság számára költséges készpénzhasználatot visszafogják. A nagyobb pénzintézetek a legkülönfélébb, divatos okoseszközös megoldásokat biztosítják a gyerekek számára is, a Google Pay-től kezdve az Apple Pay-en és Xiaomi Pay-en át a Garmin Pay-ig. Emellett a bankban elhelyezett pénz kamatozik, míg a készpénzre ez nem igaz.
Mindezekkel és rengeteg más pénzügyeket érintő kérdéssel foglalkozik az október közepén induló K&H Vigyázz, kész, pénz! vetélkedő oktatási anyaga, amely egész évben elérhető a gyerekek számára. A vetélkedő népszerűségét jelzi, hogy 2010 óta összesen közel 80 ezer diák vett részt rajta – írják.
Fotó: Compare Fibre/unsplash.com