Nyolcadik alkalommal ismerték el Magyarország legbátrabb nőit. A SzuperWMN-díjakat idén a hazai hospice-ellátás megszervezéséért, a független színházért, a testszégyenítés elleni küzdelemért és a kórházban ápolt gyerekek oktatásáért ítélték oda, a WMN magazin szerkesztőségének jelölései és az olvasók szavazatai alapján. A Közéleti kategóriában győztes Lovas Rozi a saját díját Bódis Krisztának ajánlotta fel. A tavaly tragikus hirtelenséggel elhunyt újságíró, Hadas Kriszta emlékére alapított közösségépítő-díjat, Kovalcsik Kriszti „Lustalány” nyerte.
A SzuperWMN-díjakat a magazin tizedik születésnapján rendezett egész napos fesztiválon adták át. A D. Tóth Kriszta által életre hívott WMN alapításának jubileumát 1300 olvasó ünnepelte együtt a Millenárison, ahol közel 50 fellépő 22 programmal várta az érdeklődőket.
A magazin olvasói négy kategóriában voksolhattak Magyarország legbátrabb nőire, idén rekordszámú, mintegy 100.000 szavazat érkezett. A 2016 óta hagyományosan átadott Közéleti és Civil Fődíj mellett, most először ítélték oda a Hadas Kriszta Közösségépítő-díjat, és idén második alkalommal adták át a 35 év alatti, vállalkozása elején járó vagy civil mozgalma fejlesztése előtt álló nőknek hirdetett Higgy magadban! különdíjat az Erste támogatásával.
A Közéleti kategóriában Laczó Adrienn lemondott bírót a szabad igazságszolgáltatásért tanúsított kiállásáért; Lovas Rozi színészt a független színjátszásért végzett munkájáért és a fontos társadalmi ügyek színpadra állításáért, Pottyondy Edinát a hatalom szókimondó számonkéréséért és a gyermekvédelmi influenszertüntetés megszervezéséért jelölték. Az olvasók szavazatai alapján a díjat Lovas Rozi kapta, aki Bódis Krisztának, a Van Helyed Alapítvány életre hívójának ajánlotta fel a következő a szavakkal: „Ezt a díjat szeretném most Bódis Krisztának ajánlani, aki egy igazi példakép, aki a legelesettebbekért küzd és dolgozik nap mint nap, akinek a munkásságát és érdemeit a legmerészebb álmaimban sem gondoltam volna, hogy bárki vitatni tudná, most mégis a legcinikusabb, leggonoszabb és igazságtalanabb módon támadják emberségében, nőiségében, létezésében. Ez így nincs rendben. Hajrá, Kriszta, ezt most neked ajánlom.”
A másik fődíjat – Civil kategóriában – Dr. Muszbek Katalin pszichiáter, a Magyar Hospice Alapítvány, illetve a Hospice Ház alapítója kapta, aki harminchárom év után, tavaly köszönt le orvosigazgatói posztjáról, így a SzuperWMN-díjára egész életművének elismeréseként tekint.
„Amikor 35 évvel ezelőtt elindítottuk itthon a hospice-mozgalmat, szinte kilátástalan helyzetben voltak azok az emberek, akik életük végén gyógyíthatatlan betegségben szenvedtek. Az első 8–10 évünk ebben a munkában Polcz Alaine-nel arra ment, hogy együtt küzdöttünk azért, hogy egyáltalán beszélni lehessen arról, hogy a halál is az élet természetes része. Hogy kapcsolatot tudjunk teremteni szakemberekkel: orvosokkal, háziorvosokkal, onkológusokkal, és el tudjuk fogadtatni velük, hogy van egy új típusú ellátás, ami pontosan ezeknek az embereknek, az életük végén járó betegeknek szól. Abban, hogy ma már a hospice, mint fogalom és ellátási forma széles társadalmi körben ismert, nagyon sok munka van, és én úgy érzem, hogy a SzuperWMN-díj is azt jelenti, hogy a halál tabusítását már valamelyest sikerült oldani, és hogy számos beteg és család kaphatott ez által megfelelő segítséget” – mondta Dr. Muszbek Katalin.
A WMN magazin szerkesztősége kollégájuk, Hadas Kriszta emlékére Közösségépítő-díjat alapított. A győztes Kovalcsik Kriszti lett, aki a riporter lányától, Kakuk Sárától és D. Tóth Krisztától vette át a díjat a „Lustalány” online közösségben végzett szemléletformáló munkájáért.
„A mikrofon szinte mindig ahhoz kerül, aki hangosabb, és nem feltétlenül ahhoz, aki fontosabb ügyet képvisel. […] Én annyit teszek, hogy szolidáris vagyok. És őszintén szólva, szomorú dolognak tartom, hogy ez már önmagában díjat érdemel, ez alapdolog kéne, hogy legyen.
Még ha csak csepp is vagyok a tengerben, attól még a saját szintemen megtehetem a tőlem telhetőt. Akkor is, ha ez a laptop előtt, macinaciban történik. Egy átlagember is teheti jobbá a világot” – mondta Kovalcsik Kriszti.
Az Erste támogatásával átadott Higgy magadban! Különdíjat az olvasók Sipos Adrienn kórházpedagógusnak ítélték oda, aki a következő szavakkal vette át az elismerést: „Álmodtam egy tanodát, ahol olyan gyerekeket szeretnék segíteni, akik nemcsak a betegségük, hanem a szociális helyzetük miatt is hátrányos helyzetben élnek. Ez a tanoda már létezik, mert bejárnak hozzám a Debreceni Gyermekklinikára a gyerekek. […] Ezért is jelentkeztem erre a díjra, hogy civilként folytathassam a munkámat. És akkor most fel kell nőni, és el kell indulni tovább az úton.”
A SzuperWMN-díj 2024-es jelöltjei és győztesei
Közéleti Fődíj
Laczó Adrienn lemondott bíró
Lovas Rozi független társulatalapító, színész
Pottyondy Edina közéleti youtuber
Civil Fődíj
Kőműves Glória, a Nevetnikék Alapítvány létrehozója
Dr. Muszbek Katalin, a Magyar Hospice Alapítvány és Hospice Ház életre hívója
Sevcsik M. Anna, az Élet.Érzés Egyesület alapítója
Hadas Kriszta Közösségépítő-díj
Gyémánt Ágnes, a Szülők az LMBTQ+ emberekért csoport alapítója
Kovács Petra, a Fogvatartottakért és Családjukért (FECSKE) csoport alapítója
Kovalcsik Kriszti, a Lustalány online közösség alapítója
Higgy magadban! Különdíj az Erste támogatásával
Ivicsics Borbála végtaghiányos aktivista
Simon Gabriella autizmusban érintett családokat segítő aktivista
Sipos Adrienn kórházpedagógus
Kép kredit: Hámori Zsófi/Bodor Imre/Kovács Tamás/WMN