A Belova-Iacobelli Társulat Chile, Francia Guyana, Belgium, Olaszország, Lengyelország, Spanyolország, Franciaország, Ausztria és Szlovénia után Budapestre is megérkezhetett Chayka című előadásával. Az előadás a Vintage Beauty jóvoltából került itthon is bemutatásra.
Az előadás 2018-ban elnyerte a legjobb színdarab és legjobb színésznő, valamint a legjobb színpadi rendezés díját Chilében. 2020-ban a legjobb monodrámának járó díjat Belgiumban kapta meg, 2022-ben pedig Lengyelországban, a Bielsko-Biala Nemzetközi Fesztiválon a kritikusok ismerték el a fesztivál nagydíjával.
A Belova-Iacobelli Társulat színdarabja egy különleges bábelőadás, amiben Chayka egy színésznő, aki élete alkonyán még utoljára eljátszhatja Arkagyina szerepét Csehov Sirályában. Előadás közben azonban visszasodródik a múltba, ahol újra megjelenik neki a fiatal színésznő, aki egykor volt, és aki ugyanannak a darabnak egy másik hősnőjét, Ninát alakította.
„A Vintage Beauty 2020-ban ünnepelte tizedik születésnapját. Nem állnak tőlünk a szokatlan ötletek. Volt, hogy korábban Janklovics Péterrel forgattunk filmet, aki azért mindenképpen különleges karakter egy kozmetikai márkához. A születésnapunk apropóján pedig arra gondoltunk, hogy meséljünk a nőknek az elmúlásról” – mondja a Vintage Beauty alapítója, Szakonyi Eszter. „A Covid-járvány miatt módosítottunk az eredeti elképzelésen, így csak most volt látható a darab a magyar közönség számára. Amikor Belgiumban először láttam ezt a különleges bábjátékot, az energiája annyira magával ragadott, hogy a tapsrend alatt végig folytak a könnyeim. Rögtön tudtam, hogy ezt az élményt másokkal is meg szeretném osztani. Az előadás nem az öregedésről szól, hanem az elmúlás szépségéről. A mi kozmetikai márkánkhoz pedig ez a fajta szellemiség nagyon közel áll.”
Chayka szerepében Tita Iacobellit láthatta a közönség a színpadon, akinek játéka rabul ejtette a budapesti közönséget, míg a művésznőt Budapest ragadta magával.
„Kétségtelen, hogy a nézők országonként eltérőek. Lenyűgözött a magyar közönség figyelme az előadás alatt. Spanyol és francia nyelven mutattuk be a darabot felirattal. Ezek olvasása és egyben az előadás megtekintése nagy koncentrációt igényel. Ettől függetlenül még így is éreztem a reakciókat a darab közben. Az előadás végén a vastaps pedig nagyon megmozgatott, a ritmusától szinte táncra perdültem. Nagyon erőteljes válasz volt ez, nagyon meghatott” – mesélt budapesti élményeiről.
„Az elmúlt évek globális történései egyre kontúrosabbá tették mindazt, amit bennünket embereket összeköt. A születést, az elmúlást és a kettő közötti életnek nevezett részt, annak küzdelmeivel. A Vintage Beauty missziója, hogy értéket alkosson, legyen szó kozmetikumokról, rászoruló bántalmazottakról, beteg gyerekekről, vagy mindannyiunk számára fontos célokról. A Chayka előadással a színház nyelvén kívánja közvetíteni mindazt, amit az élet szépségéről, egyszeriségéről és az elmúlásról gondol. Ami mindannyiunk sorsát egymáshoz hasonlatossá teszi” – mondja az alapító.