Bassár el-Aszad volt szíriai elnök Moszkvában tartózkodik, és menedékjogot kapott Oroszországban – közölte egybehangzóan a TASZSZ és a RIA Novosztyi orosz állami hírügynökség egy Kreml-beli forrásra hivatkozva. „Aszad és családtagjai Moszkvába érkeztek. Oroszország humanitárius megfontolások alapján menedékjogot adott nekik” – mondta a TASZSZ-nak a tisztségviselő.
A meg nem nevezett forrás hozzátette, hogy „Moszkva mindig is a politikai rendezés pártján állt.” Arról nem beszélt, hogy az orosz hadsereg tevékeny részt vállalt a szíriai polgárháborúban, és jelenleg is jelentős orosz katonai bázisok vannak Szíriában, amelyek biztonsága miatt az orosz vezetés komolyan aggódik.
Az országot mintegy ötven éve terrorban tartó Aszad család kapcsán az orosz tisztságviselő úgy nyilatkozott, hogy Aszad diktátor „a szíriai fegyveres konfliktus számos résztvevőjével folytatott tárgyalások eredményeként úgy döntött, hogy távozik az elnöki posztról és elhagyja az országot, utasítást adva a hatalom békés átadására.” Egy héttel ezelőtt Putyin még úgy nyilatkozott, hogy „mielőbb véget kell vetni a radikális csoportok által a szíriai állam ellen elkövetett terrorista agressziónak”. Szíriában a nép vasárnap óta lelkesen ünnepli a lázadókat, és a bukott diktátor számos szobrát ledöntötte.
Európában több politikus üdvözölte az oroszbarát diktatúra bukását. Kaja Kallas, az EU külügyi és biztonságpolitikai főképviselője kifejtette, hogy „Szíria újjáépítésének folyamata hosszú és bonyolult lesz, és minden félnek készen kell állnia a haladást szolgáló együttműködésre.” Antonió Costa, az uniós tagállamok vezetőit tömörítő Európai Tanács elnöke az X-en azt írta: „Bassár el-Aszad diktatúrája mérhetetlen szenvedést okozott, bukása által új lehetőség nyílik a szabadság és a béke megteremtésére a szíriai nép számára.”
Márkamonitor-összeállítás
Forrás: MTI