Az ABB a Covariant mesterséges intelligencia (MI) alapú technológiájával felgyorsítja a térnyerését a forgalmazási és az e-kereskedelmi ágazatokban. A Covariant volt a nyertese annak a világméretű pályázatnak, amit az ABB azért írt ki, hogy vezető MI-partnert keressen az intelligens robotikai technológiák közös fejlesztéséhez.
Az ABB, mint az ipari robotok világszerte vezető szállítója, és a szilícium-völgyi MI start-up, a Covariant bejelentették, hogy partneri együttműködésre lépnek. Együttműködésük célja, hogy mesterséges intelligenciával segített robotikai megoldásokat dobjanak piacra. A két cég először teljesen autonóm raktári komissiózó megoldást kíván értékesíteni.
A partneri együttműködés keretében két, az MI-vel támogatott robotika terén azonos jövőképpel rendelkező vállalat fog együtt dolgozni. Az MI alapú robotikai rendszerekben intelligens robotok dolgoznak az emberek mellett, dinamikus környezetben, amelyben a robotok minden egyes elvégzett feladat során kollektívan tanulnak és fejlődnek.
Tapasztalva az e-kereskedelmi szektor növekedését, az ABB az alkalmazások széles körénél jelentős lehetőséget lát a mesterséges intelligenciával támogatott robotikai megoldásokban. Ezek a megoldások főként a logisztikához, a raktározáshoz, valamint a csomagok és postai küldemények válogatásához kapcsolódnak. A Statista adatai szerint az e-kereskedelem globális forgalma a következő öt évben várhatóan több mint 50%-kal növekszik, értéke a 2019. évi 1,7 billió euróról 2024-re 2,6 billióra nő.
Az e-kereskedelemben a rendelések teljesítésével kapcsolatos szolgáltatások iránti kereslet növekedése, valamint az összetett, munkaigényes folyamatok egyedi lehetőséget kínálnak az intelligens automatizálás számára. A beszerzési adatokat elemző cég, a Beroe Inc. szerint a piac összesített éves növekedési rátája stabilan 4-5% körül van, és 2021-re várhatóan eléri az 51,3 milliárd eurót. Napjainkban a raktári műveletek munkaigényesek, az iparág komoly nehézségekkel küzd a komissiózást és csomagolást végző dolgozók toborzása és megtartása terén. Bár a robotok kiválóan alkalmasak az ismétlődő feladatok végrehajtására, eddig nem rendelkeztek azzal az intelligenciával, amely ahhoz szükséges, hogy egy dinamikus raktári művelet során azonosítani és kezelni tudják a több tízezernyi, állandóan változó terméket.
Az ABB 2019-ben pályázatot hirdetett, amely keretében azt értékelte, hogy 20 vezető MI technológiai start-up milyen megoldást nyújt 26 valós, komissiózási, csomagolási és válogatási feladattal kapcsolatban. Az ABB azt kívánta felmérni, hogy az MI elég fejlett-e ahhoz, hogy segítségével ki lehessen aknázni a robotika és az automatizálás számára a szegmensben rejlő lehetőségeket. A másik cél az volt, hogy az ABB olyan technológiai partnert találjon, amellyel együtt robosztus MI-megoldást fejleszthet ki, amely képes támogatni az autonóm anyagmozgatást, és képessé teszi a robotokat a végtelen változatban előforduló árucikkek kezelésére.
A Covariant Brain egy univerzális MI, amely lehetővé teszi, hogy a robotok érzékeljék a körülöttük lévő világot, azzal kapcsolatban következtetéseket vonjanak le, és cselekvésüket a környezetükhöz igazítsák, így képesek legyenek olyan feladatokat végrehajtani, amelyek a hagyományos, programozott robotok számára már túl összetettek és túl szerteágazóak. A Covariant szoftverével a robotok megerősítéses tanulását (reinforcement learning): az iteráció segítségével a robotok saját maguk alkalmazkodnak az új feladatokhoz, ezért egyre szélesebb lesz azoknak a cikkeknek a köre, amelyeket képesek komissiózni.
„A Covarianttal való partneri együttműködésünk részét képezi azon stratégiánknak, amelynek célja, hogy az ABB terjeszkedni tudjon az üzleti növekedést ígérő új piaci szegmensekben, így például az árufogalmazásban és az e-kereskedelemben, és kiaknázza az ezekben rejlő növekedési potenciált. Ezek a törekvések jól kiegészítik a már meglévő portfóliónkat, és elősegítik azon célunk elérését is, hogy a robotikában ügyfeleink első számú, kiemelt beszállítója legyünk. A mesterséges intelligenciának a robotjainkkal történő kombinálásával a lehetőségek és az alkalmazások új területét nyitjuk meg a különböző iparágak számára,” – nyilatkozta Sami Atiya, az ABB Robotika és Gyártásautomatizálás divíziójának vezetője.
„Ha tovább kívánjuk fejleszteni a mesterséges intelligenciát, akkor ki kell vinnünk azt a laboratóriumból, és a valós világ körülményei között kell alkalmaznunk. Nagy örömünkre szolgál, hogy együtt dolgozhatunk az ABB-vel, támaszkodhatunk az ABB közel öt évtizednyi, az automatizálási rendszerek nagy igénybevételt jelentő ipari környezetben történő telepítése terén szerzett szakmai tapasztalataira, és közösen MI-alapú robotikai megoldásokat fejleszthetünk ki ügyfeleinknek világszerte” – mondta Peter Chen, a Covariant vezérigazgatója és társalapítója.
Az ABB és a Covariant első MI által támogatott megoldásának telepítése már meg is kezdődött a Belgian Post Group részeként működő Active Ants-nél, amely vezető e-kereskedelmi szolgáltatója a hollandiai Utrechtben működő internetes vállalkozásoknak.
A Covariant a Covariant Braint fejleszti: az univerzális mesterséges intelligencia segítségével a robotok érzékelik a körülöttük lévő világot, azzal kapcsolatban következtetéseket vonnak le, és cselekvésüket a környezetükhöz igazítják. A Covariant, amelyet 2017-ben az UC Berkeley és az OpenAI vezető MI-kutatói és robotika-szakértői alapítottak, arra törekszik, hogy a mesterséges intelligencia kutatásának legújabb eredményeinek alkalmazásával kiaknázza az iparban megnyíló hatalmas lehetőségeket. A vállalat központja Kaliforniában, Berkeley-ben található. Bővebb információkért keresse fel a covariant.ai weboldalt.
Az ABB (ABBN: SIX Swiss Ex), amely vezető szerepet játszik a legmodernebb technológiák fejlesztése és szállítása terén, termékek és megoldások széles skálájával segíti a különböző iparágak digitális átalakítását. Az innováció terén több mint 130 éves múlttal rendelkező ABB napjainkban meghatározó szerepet tölt be a digitális iparágak fejlődésében az ABB AbilityTM digitális platform által támogatott négy, vevőközpontú, világviszonylatban is vezető szerepet játszó üzletágával, az Energetika, Ipari Automatizálás, Hajtások, Robotika és Gyártásautomatizálás üzletágakkal. Az ABB a piacvezető Energetikai Hálózatok divízióját 2020-ban eladja a Hitachinak. Az ABB több mint 100 országban működik, és 144 000 főt alkalmaz
Magyarországi vállalata, az ABB Kft. 1991-ben alakult, és azóta az egyik vezető szállítóként van jelen a hazai közmű, valamint energiaszektorban.