Arany János és Petőfi Sándor levelezése bensőséges baráti párbeszéd, amibe minden belefér

Hírek

Magánélet, politika, pénz, közélet és persze a költészet megreformálásának nagyratörő víziói. Ferenczi György és az 1-ső Pesti Rackák, a Tükrös Zenekar és két tehetséges, fiatal színművész, Krasznai Vilmos és Liber Ágoston elevenítik meg a két ifjú költő életének talán legfontosabb két évét, a kettejük levelezéséből áradó, átütő humorral.

 

A költők egymáshoz írt verseire Ferenczi György készített zenét, míg a népdalokban fellelhető Petőfi-versek a Tükrös Zenekar muzsikájára szólalnak meg. Az előadást Liber Endre koncepciója alapján Hégli Dusan koreográfus, rendező és Enyedi Éva színésznő, dramaturg viszi színpadra.

“Olyan zenés színpadi produkciót szerettem volna létrehozni a levelezés alapján, amelyhez hasonló eddig még nem született. Ehhez adott volt a zenekarom, a Tükrös együttes, amely már több évtizede játszik falusi magyar népzenét. Ferenczi Györgyről és az 1-ső Pesti Rackákról pedig tudtam, hogy óriási szívvel és kiváló zenei felkészültséggel nyúlnak Petőfi verseihez. Arra gondoltam, hogy a népdallá vált verseit mi játsszuk majd, míg a levelezésben található, egymáshoz írt verseiket Ferenczi György zenésítse meg. Ezen a vonalon indultam el” – mondja Liber Endre, a darab ötletgazdája.

A Barátomhoz műfaja koncertszínház, a humorral átszőtt előadásban a paródia is megjelenik.

Irodalomtanároknak és gimnazistáknak is jó szívvel ajánlják az alkotók a darabot. A zenei élmény, az előadás közvetlen hangvétele, a színészek életkora és személye, mind segíti a tizenévesek számára a befogadást.

A Barátomhoz koncertszínház ősbemutatójára a Müpában került sor 2023. decemberében, majd vidéki és erdélyi meghívások után 2024. november 22-től az újraindult Átriumban látható.

 

SOCIAL MEDIA