A cápák a környezetszennyezés problémájára és annak mérséklésének fontosságára hívják fel a figyelmet, amelyet alapanyagával is tükrözni kíván. Így a cápák a Duna-Dráva Cement Kft. evoBulid termékmárkájához tartozó alacsonyabb környezeti lábnyomú cementből készültek.
A cápa szoborcsoport a Duna partján gyűjtött hulladékokat tartalmaz, kötőelemük pedig a Duna-Dráva Cement Kft. (DDC) evoBuild termékmárkájához tartozó alacsonyabb szén-dioxid kibocsátású cementből készült beton. Az építőanyag-ipari cég anyavállalatához, a Heidelberg Materialshoz hasonlóan kiemelten kezeli a klímasemlegesség kérdését, ezért is döntöttek úgy, hogy Magyarországon is elérhetővé teszik az evoBuild termékcsaládot, mely a hagyományos betonnal azonos friss és megszilárdult tulajdonságokkal rendelkezik, azonban minimum 30%, de akár 80%-kal is csökkenhet a CO2 lábnyom az előállítás során.
Az evoBuild-et alkalmazni lehet magas- és mélyépítési monolit vasbeton szerkezetekhez, egyéb vasbeton szerkezetekhez, vízzáró, fagyálló, kopásálló betonszerkezetek építéséhez, „nagy tömegű” betonozáshoz, látszó betonok, esztétikus felületek elkészítéséhez, ipari létesítmények, ipari padlók építéséhez, zöld lakóépületek, társasházak kivitelezéséhez – írják.
Az evoBuild termék mellett minden szoborban érdemi alkotóelemként jelenik meg a Duna-parti hulladék. Elkészítésükhöz ugyanis a kihelyezéshez kiválasztott partszakaszon fellelt szemetet gyűjtött és használt fel a szobrász.
Kolodko a váci Duna-parton mutatta be szoborcsoportját, utána azonban “befogták a cápákat”, és a váci Tragor Ignác Múzeumba kerültek, ahol időszakos kiállítás keretén belül voltak megtekinthetők.