Folyamatos digitális jelenlét. Mindennapi munkahelyi és magánéleti elvárások. Ez a modern életvitel, ami folyamatos nyomás alá helyezi az embereket, ez pedig nagyon gyakran súlyos idő- és figyelemzavarokat okoz. Október 10-én, a mentális egészség világnapján különösen fókuszba kerül ez a téma.
„Másfél éve azzal a szándékkal jött létre a Mindwell Pszichológiai Központ, hogy segítséget nyújtson azoknak, akik szeretnék visszaszerezni az irányítást az idejük felett, és javítani mentális jóllétükön” – mondja dr. Dura Mónika, a Mindwell alapítója. „Ahogy a KSH adatai is mutatják, a magyarok többsége nincs megelégedve azzal az idővel, amit pihenésre és hobbikra tud fordítani, és nehézségeket tapasztalnak az idő hatékony beosztásában.”
A pszichológiai központ vezetője szerint a szabadidő növeléséért és a mentális egyensúly eléréséért már kisebb változtatások is jelentős hatással lehetnek. A Mindwell éppen ebben nyújt támogatást: a stresszkezelés, az önismeret és az én-idő tudatos kialakítása terén ad gyakorlati tanácsokat. A központ szakértői szerint az apró, de következetes lépések – mint a meditáció, a reggeli nyújtás, vagy akár egy rövid szünet a nap folyamán – segíthetnek a stressz szintjének csökkentésében, és hozzájárulnak az általános jóllét javításához.
A KSH 2022-es felmérése alapján különösen a 35-44 éves korosztály érez jelentős terhet a mindennapi feladatok menedzselésében, és kevés idejük marad az én-időre. Ezek a kihívások azonban minden korosztály számára ismerősek lehetnek. Testünk jelez, ha elveszítjük az egyensúlyt: fejfájás, kimerültség, ingerlékenység és koncentrációs problémák figyelmeztethetnek minket arra, hogy itt az idő lelassítani.
„Érdekes felkérés érkezett hozzánk nemrég, és mi örömmel mondtunk igent” – folytatja dr. Dura Mónika. „A foodora, mint Magyarország vezető gyorskereskedelmi platformja hívott bennünket egy együttműködésre, amely azt az időt szeretné mentális töltődésre javasolni, amelyet azon spórolunk meg, ha éppen ételt rendelünk a kínálatból. A program részeként a Mindwell podcastekkel és közösségi média tartalmakkal is segíti az érdeklődőket abban, hogy miként használhatják fel ezt a felszabadult időt mentális jóllétük javítására. A rövid, de hatékony önismereti gyakorlatok és a stresszkezelési tippek különösen azoknak szólnak, akik szeretnének tenni magukért, de kevés idejük van. Az érdeklődők többek között olyan témákkal találkozhatnak, mint a stresszkezelés, az imposztor szindróma vagy az önszabotázs felismerése és legyőzése.”
A márkák közös kampánya olyan megoldásokat kínál, amelyekkel az emberek könnyebben kiszakadhatnak a rohanó hétköznapokból, és értékesen tölthetik el a felszabadult időt.
„Az ételrendelés ma már nem csak a kényelemről szól, hanem arról is, hogy a mindennapokban visszaszerezzünk egy kis időt magunknak. A rendeléssel ugyebár nem csak azt az időt spóroljuk meg amit a főzéssel töltenénk, de a bevásárlás, utazás és a mosogatás terhe alól is felszabadulunk. A közös kampány abban segít, hogy az így felszabadult perceket értékesen használhassuk fel – akár mentális egészségünk javítására is” – mondja Szauter Zsolt, a foodora marketing igazgatója.
Pollák Éva, a Mindwell szakmai vezetője szerint a tudatos időbeosztás rendkívül fontos a mentális egészség szempontjából: „Amikor megfelelően tervezzük meg napjainkat, elkerüljük a felesleges stresszt, és időt nyerünk olyan tevékenységekre, amelyek valóban feltöltenek minket. A szabadidő pedig nem csak kényelem kérdése, hanem a mentális egészség kulcsa is.”